Sada je Uto tra 07, 2020 7:23 pm

Pravila foruma

Naslov teme mora biti u formatu - model,motorizacija,godište i ostali tekst po želji.

Odgovori  [ 285 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Sljedeće
W124 E280 '95.g 
Autor Poruka
Mercedes entuzijast

Ime: Jurica
Godište: 1976
Moj auto: W124 E280
Da predstavim svoj novi auto, moj prvi Mercedes :mrgreen: Od kada smo u obitelji imali W115 220D, još davne '89-'90, nisam mogao zaboraviti kako je to dobar osjećaj voziti se u mečki 8) I tako sam i ja nabavio svoju....

Kao što naslov kaže, radi se o primjerku W124 linije, model E280 iz 1995.g. Auto je bio spominjan u nekoliko navrata u temi "E klase iz oglasnika", a ja sam ga zapazio tek početkom 5. mjeseca, kada se po drugi puta prodavao. Od kada sam vidio oglas, nisam mogao prestati misliti o tom autu. Bio je petak, a ja sam pod pauzom provrtio malo oglase i kad sam vidio oglas, bio sam oduševljen. To je to što sam se nadao naći, i nakon što sam se malo smirio, nazvao sam prvi puta oglašivača. Slijedećih par dana je prošlo uz bjesomučno pretraživanje neta, čitanje hrpe članaka, formuskih tema, proučavanje kako doći do podataka preko VIN broja, itd itd.... Zapravo sam u kupovini auta totalno zelen, ali ipak djetinjstvo provedeno u garaži uz oca mehaničara je učinilo svoje, kao i nešto pameti i zdravog razuma, pa sam ipak odradio domaću zadaću kako spada i za 6 dana sam bio na trajektu za Hvar.

Ako nekoga zanima, evo što i kako sam otkrio ono što sada znam o ovom autu :) Ali prije svega da javno pohvalim prethodnog vlasnika na korektno odrađenoj prodaji i brizi za auto dok je (kratko) bio u njegovom vlasništvu, a forumskog kolegu Zvonimira na vrlo korisnim informacijama i odgovorima na sve moje pm-ove i mailove. Zvonimire - veliko HVALA na pomoći!
Dakle, prvo sam pretraživao net uzduž i poprijeko, u potrazi za svim informacijama o modelu i konkretnom primjerku E280. Tema o E klasama iz oglasa je pomogla, a bogami prevrtio sam preko 100 stranica iste. Tamo sam naletio na oglas kada je auto prvi puta prodavan. U međuvremenu sam nabavio broj šasije i preko njega saznao podatke iz MB baze podataka o opcijama s kojima je auto kupljen, kao i podatke o zabilježenim očitanjima kilometara na dan tehničkog pregleda unazad 8 godina. Nešto sam saznao, ali me mučilo zašto je prvi puta auto prodavan za sitne pare, a bogami ni drugi puta nije bio puno skuplji. Što ne štima? To me mučilo par dana, dok nisam uključio mozak i na okviru tablice uočio ime MB servisa Kratofil. I tu slijedi još jedna zahvala koja ide vlasniku servisa. Gospodin Kratofil je bio tako ljubazan da je odvojio dobrih 15-20 minuta da sasluša moj pokušaj da saznam nešto o nekom tamo vozilu iz oglasa, i nakon par minuta objašnjavanja se preko broja šasije dosjetio o kojem je autu riječ. Pokojnog vlasnika je naime poznavao preko zajedničke ljubavi prema njemačkim ovčarima, i ispričao mi je dosta o povijesti auta, te potvrdio neke informacije koje sam čuo iz drugih izvora a nisam bio uvjeren da su istinite. Svi znate onu priču o starome dedi, prvom vlasniku, koji je čuvao i pazio svog omiljenog ljubimca itd itd... :lol: E pa ovaj puta se pokazalo da je to zaista taj slučaj :mrgreen: A najbitnije od svega, saznao sam i najvjerojatniji razlog zašto je auto prvi puta dugo prodavan i na kraju prodan za male novce. Naime, kakao je pokojni vlasnik uz pese uzgajao i kojekakve živinice, u garaži gdje je uz auto držao i hranu za njih, nakotilo se glodavaca koji su malo izgrickali instalacije, i auto je imao ponešto problema sa strujom :mrgreen: . Te probleme su bezuspješno pokušavali otkloniti lokalni meštri, ali je na kraju auto odvezen do g. Kratofila koji ih je uspješno otklonio. I tako je auto završio na Hvaru uz drugu zanimljivu priču, ali o tome neki drugi puta :mrgreen: Ono što je bitno, je da sam uspio rekonstruirati povijest auta skupa sa servisnom dokumentacijom i računima za prvih 195 tkm (od 1995.g. do 2002.g u ovlaštenom servisu u CH, a od 2002.g. do 2011.g. kod Kratofila), a do 211 tkm sam dobio prilično pouzdane informacije što se radilo, a radilo se kako treba.

I tako nakon duge priče evo par slika:

Slika

Slika

Slika

i tehničkih podataka:

Motor: M104.942 2,8l 142kW 193KS
Mjenjač: Automatik 5 brzina
Oprema: automatska klima, tempomat, el. retrovizori, el. prozori naprijed i iza, daljinsko entralno, šiber, 2x airbag, ABS, ASR, child lock, mjerač vanjske temp., tonirana stakla, .....

Dojmovi: za sada sam jako zadovoljan. Unutrašnjost je lijepo uščuvana, motor i mjenjač rade odlično, jedino je limarija u malo lošijem stanju od ostatka, jer ima ponešto malih oštećenja laka, i na par mjesta su se pojavili tragovi hrđe. Iako to najviše vidim ja, a na prvu svi kažu da izgleda odlično za tako stari auto :mrgreen: Do sada sam napravio oko 1500 km od kupnje, i nakon svake vožnje mi je smiješak od uha do uha :lol: Ovo mi je najjači auto do sada, a vozim se najsporije jer mi je neopisiv gušt voziti se polako gospodski :lol: jer je tako tih i udoban da je to strašno. Ali kad ga stisnem, onda je smiješak još i jači, jer auto stvarno dobro vuče i šalta, a o zvuku šestaka da i ne pričam. Naravno, CD radio se gotovo ni ne pali... da ne kvarim ugođaj :lol:

Sub lip 07, 2014 12:51 am
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes štovatelj

Ime: /
Godište: 1930
Odlican,jos da ima kozu bio bi perfektan :mrgreen:

Sub lip 07, 2014 2:01 am
Mercedes ovisnik

Ime: Damir
Godište: 1986
Moj auto: neki merc
Odlično! Obzirom da ima povijest i da je u ovako dobrom stanju, čuvaj ga. Dozvoli mu da ode u oldtimere, nije tako česta motorizacija, uvijek će biti zanimljiv.

MB 211 E320 'TRISTAN', 2002.g. -EX
MB 124 250D 'NORBERT', 1992.g. -EX
MB 126 280SE 'DIETRICH', 1981.g.
MB 221 S450 4MATIC 'VADER', 2007.g

Sub lip 07, 2014 9:30 am
Mercedes ovisnik

Ime: Renato
Prezime: Ribarić
Godište: 1992
Moj auto: CLK270 CDI '05.
190E 2.2-16 (M111) '91.
Svaka čast na rekonstrukciji kompletne povijesti auta... Tak se to dela kod kupnje, 5+! :beer:
Kaj se tiče auta, meni je preodličan... Sviđa mi se i boja i motorizacija i oprema... O stanju ne treba trošiti riječi... Jedino je šteta kaj nema kožu, baš mu nekak fali na popisu opreme, nekak bi zaokružila cijelu priču... :mrgreen:
Kakvi su planovi? Ide kakva alu felga gore? Plin?

Bolje biciklom u noćni provod nego Mercedesom na posao.

Sub lip 07, 2014 9:31 am
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM
Mercedes fahrer

Ime: Kristijan
Godište: 1996
Čestitam na kupnji, vrlo lijep primjerak :beer: jedina stvar što mi se ne sviđa je ovaj pionner radio, ne ide jedno uz drugo :)

Sub lip 07, 2014 10:17 am
Mercedes ovisnik

Ime: Hrvoje
Godište: 1980
Moj auto: W211 220CDI, W124 250D,w126 300SE
Ajme koje auto :shock: ,pa di ga nisan ja kupija jebenti,gledan san ga na oglasu par miseci zadnji put je bio na Hvaru,pa ljudi moji pogledajte drvo i unutrašnjost-bez friži-NIRVANA,sklad svega.
Ovo je divota,savršenstvo,ne mogu doć k sebi kako je dobar,pa evo zašto je w124 bolji od svih,klasik nad klasicima,koji je to w211 i w212 bolji od ovoga auta,kratak odgovor-Niti jedan............... :beer: :beer:

Sub lip 07, 2014 11:42 am
Mercedes entuzijast

Ime: Jurica
Godište: 1976
Moj auto: W124 E280
Hvala svima :beer:

camo33 napisao:
Odlično! Obzirom da ima povijest i da je u ovako dobrom stanju, čuvaj ga. Dozvoli mu da ode u oldtimere, nije tako česta motorizacija, uvijek će biti zanimljiv.

To je u planu :mrgreen: Kako stvari stoje, godišnje ću raditi s njim nekih 6-8 tisuća, a planiram ga imati više od nekoliko godina. Tako da bi do statusa oldtimera trebao doći u pristojnom stanju :starac:

riba1992 napisao:
Svaka čast na rekonstrukciji kompletne povijesti auta... Tak se to dela kod kupnje, 5+! :beer:
Kaj se tiče auta, meni je preodličan... Sviđa mi se i boja i motorizacija i oprema... O stanju ne treba trošiti riječi... Jedino je šteta kaj nema kožu, baš mu nekak fali na popisu opreme, nekak bi zaokružila cijelu priču... :mrgreen:
Kakvi su planovi? Ide kakva alu felga gore? Plin?

E koliko sam visio za kompom i telefonom dok sam istraživao, spavao sam po 2-3 sata tih dana :shock: :mrgreen: Ali mislim da se isplatilo.
To što auto nema kožu mu je veliki plus u mojim očima. Ma da sam ga osobno naručivao iz tvornice bio bi baš ovakav 8) Nisam mogao vjerovati kada sam ga vidio da je baš sve kako sam htio :shock:
Plin ne ide unutra. Potrošnju mogu podnesti, a motor je ovak uštiman perfektno i radi ko urica. Na leru tako prede da je milina čuti (cca 600 rpm), a kad ga rastegneš preko 6000 najbolja muzika za moje uši. Alu felge će ići s vremenom, ili mjesečarke ili monoblok, ali prvo neke preče stvari moraju doći na red. U 9. mj. me čeka rega, a do tada moram obaviti neke osnovne preglede kod stručnih mehaničara, i riješiti par sitinca koje sam do sada uočio. Zvao sam Gluića, ali ne javlja mi se zadnjih 10 poziva. Zvao sam onog tipa na Žitnjaku, ali nismo uspjeli dogovoriti termin ovaj tjedan. Htio bih naći nekog pedantnog mehaničara poznavaoca W124 da mi detaljno i u miru pregleda sve na autu da sastavim popis što treba raditi, pa da napravim neki plan servisa za narednih godinu dvije. Ako netko zna takvoga, nek me cimne na pm. U planu je nabavka kemikalija za detaljno čišćenje i održavanje unutrašnjosti i limarije. Na limariji će trebati napraviti neke zahvate da spriječim širenje korozije gdje su se pojavili mali mjehuri pod lakom i na prednjim rubnjacima, i da probam korigirati oštećenja laka koliko će se dati. Na par mjesta je lak popravljan, ali nažalost teški fušeraj, i to me najviše bode u oči. I oko onih rupa za dizalicu je dosta hrđe, nije to bilo otvarano ni čišćeno valjda nikad.

Za sada sam napunio klimu, balansirao zadnje kotače, a jučer mi je crko akumulator (jer je netko stavio premali kod zadnje izmjene, pa je brzo otišao) pa ću slijedeći tjedan i to riješiti. Auto je star i ima na njemu posla, ali s vremenom ću to poriješavati da imam auto u top stanju.

-- Sub lip 07, 2014 12:11 --

om604 napisao:
Čestitam na kupnji, vrlo lijep primjerak :beer: jedina stvar što mi se ne sviđa je ovaj pionner radio, ne ide jedno uz drugo :)

Da, i meni se gadi ovaj radio, ali za sada će poslužiti dok ne dođe na red, a i tako ga rijetko palim u vožnji. A kad dođe na red ne znam da li ću ići na Becker, ali znam da će ići unutra dobra oprema, jer mi je to struka i hobi. I neću ništa kemijati, sve ide u original dimenziji i na predviđena mjesta, samo će ići nešto bitno kvalitetnije nego što je sada unutra.

Beks napisao:
Ajme koje auto :shock: ,pa di ga nisan ja kupija jebenti,gledan san ga na oglasu par miseci zadnji put je bio na Hvaru,pa ljudi moji pogledajte drvo i unutrašnjost-bez friži-NIRVANA,sklad svega.
Ovo je divota,savršenstvo,ne mogu doć k sebi kako je dobar,pa evo zašto je w124 bolji od svih,klasik nad klasicima,koji je to w211 i w212 bolji od ovoga auta,kratak odgovor-Niti jedan............... :beer: :beer:

Kolega, u 7.mj. dolazim u Rogoznicu, pa se javim da odemo na pivu i da ga vidiš u živo ako te bude volja :beer:

Sub lip 07, 2014 12:55 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Valentin
Godište: 1994
Auto izgleda fantastično, oprema je odlična, motor odličan, daljnji planovi odlični.. Drago mi je što je došao u prave ruke te će sve biti napravljeno kako treba.. Čestitke na kupnji i sretno :beer: :beer:

Sub lip 07, 2014 1:24 pm
Mercedes poznavaoc

Ime: Mladen
Godište: 1987
Moj auto: W202 C220 CDI
Svaka cast vrlo rijedak model i oprema , a stanje da ne pominjem :smile:

Neka te dobro sluzi i sto vise km da napravis :bye:

Sub lip 07, 2014 3:46 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail MSNM/WLM
Mercedes fahrer

Ime: Kristijan
Godište: 1996
Muzika ide unutra?

Sub lip 07, 2014 5:19 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Pajser
Godište: 0
Moj auto: w201, w203, peugeot106,
Kapa dole. :beer: Autek je odličan, još kad pročitah da ti potrošnja nije problem, e onda je savršen. Savjetujem zaštitu podvožja (neka masa kad se nanese bude plastična).

Sub lip 07, 2014 8:38 pm
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM
Mercedes poznavaoc

Ime: Stefan
Godište: 1994
Moj auto: 1985 W124
:shock: ljubomoran sam bio dok sam cito povijest a tek slike :banghead: . svaka cast na vozilici i nek ti je sa srecom. da te sluzi dokle god ti to zelio. :beer:

Ned lip 08, 2014 3:42 am
Mercedes fahrer
Mercedes fahrer

Ime: Danijel
Godište: 1985
jurgensonovic napisao:
Naravno, CD radio se gotovo ni ne pali... da ne kvarim ugođaj :lol:

Pozdrav Jurica,
cestitam ti za kupnju ovog auta.
Cak je meni (u Stuttgartu) poznat jer je dosta puta spominjan vamo na forumu u raznim temama.
Moja interpretacija zasto ga od nasih ljubitelja niko nije kupio je jednostavna: 280 benzinac! Da je 200 Diesel, kuku lele, bilo bi ovdi i mrtvih po forumu! :mrgreen:

Sve u svemu mogu samo rec da nisi pogrijesio! Sa ovim motorom neces gotovo NIKAD imat problema, a i imas sa ovim E-modelom jedno jako kvalitetno a i sigurno (!) vozilo.
Da ce malo vise potrosit, ok, al zato uzivas uz svaku voznju, a plus toga si i sam vec spomenuo da odkad ga imas uopce ne zuris. :wink:

Sta se tice Radija imao sam definitivno 1:1 istu situaciju kao i ti. Dobro, kod mene je to bio SL63, ali po principu ista stvar. :beer:

P.S. Sad jos neke ljepe original felgice od E-Modela i miran si! Uzivaj! :beer:

Ned lip 08, 2014 12:42 pm
Profil Šalji privatnu poruku
Mercedes poznavaoc

Ime: Zvone
Godište: 1993
Moj auto: MK1 Golf, 1.6TD
Sredi ga da Tomijev zelenko ima konkurenciju ! :mrgreen:

Ned lip 08, 2014 1:02 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Tomislav
Godište: 1988
Moj auto: VW Polo 9N3 TDI
Iako preferiram novije modele ovaj je stvarno prelijep i očuvan.. čestitke i puno ugodnih kilometara :beer:

Ned lip 08, 2014 2:11 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 285 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Sljedeće