Sada je Čet kol 22, 2019 12:41 am

Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Upute za spajanje maglenki i provlacenje instalacije 
Autor Poruka
Mercedes štovatelj

Ime: Faris
Prezime: Mehmedinovic
Godište: 0
Moj auto: Renault 5 GTD, Renault 5 GTT
Postupak spajanja maglenki ukoliko u automobilu nemate pripremljenu instalaciju.
Potreban je slijedeci materijal i oprema:

1. Relay min 20A (bolje je staviti 30A)
2. Kabal min presjeka 2,5 mm2 (Pozeljno je staviti deblji, ja sam koristio kabal presjeka 6mm2)
3. Stopice (Zenske, pozeljno sa „sigurnosnim osiguracem“ da prilikom vibracija ne bi spale sa kontakta)
4. Prekidac (najbolje je uzeti originalni za maglenke za vas auto)
5. Maglenke (posebnu paznju obratiti prilikom odabira maglenki. Ne kupovati jeftine varijante jer to ustvari nisu maglenke vec samo dodatna svijetla. Najbolje je kupiti maglenke koje dolaze na automobilima kakav je vas pa izvrsiti ugradnju. U mom slucaju Renault 5 GTT ili GTE)
6. Kliješta, ampermetar, kliješta za kleme
7. Kućište (plastično) osiguraca
8. Osigurac 20A

Postupak je slijedeci:
Prije svega postaviti maglenke u branik ili na branik zavisi od izvedbe. Zatim maci mjesto gdje cete smjestiti relay, pricvrstiti njegov nosac. Nakon toga uzeti kabal dovesti + direktno sa akumulatora, odrediti njegovu duzinu, presjeci ga, sa oba kraja skinuti zastitu. Na jedan kraj postaviti stopicu da bi se moglo spojiti na relay, a na drugi kraj mozete postaviti stopicu za saraf da mozete pricrvstiti istu na klemu akumulatora ili nekim drugim putem spojiti na klemu. Odsjeci komad kabla koji ce se koristiti kao masa za relay. Na jedan kraj postaviti stopicu da bi se moglo spojiti na relay, a na drugi kraj mozete postaviti stopicu za saraf da mozete spojiti na karoseriju automobila. Provuci kabel kako je najlakse do kabine automobila, odnosno do mjesta gdje ce biti prekidac maglenki. Isto tako na jedan kraj postaviti stopicu da bi se moglo spojiti na relay, na drugi kraj takodje postaviti stopicu da mozete skopcati na prekidac (ukoliko imate orginalni jack ne treba stopica). Uzeti novi komad kabla i odmjeriti koliko je potrebno da dodjemo od prekidaca do kutije sa osiguracima (spojiti tako da je aktivno samo pri kontaktu, odnosno u slucaju da zaboravite ugasiti maglenke, prilikom gasenja automobila gase se same). Sljedeci korak je provlacenje kabla od relay-a do maglenki. Moze biti malo komlikovano dok provucete ali isplati se. Dakle provuci kablove do obje maglenke za + sa relay-a, i provuci kablove za – (masu) maglenki. Uvezati maglenke, na jedan kraj postaviti stopicu zbog spajanja na relay. Ukoliko ne znate koja 2 pina "pale" na prekidacu uzmite ampermetar namjestite na mjerenje otpora i trazite kombinaciju 2 pina koji ce pokazati otpor (kod digatlnih ampermetra brojevi ce "zaigrati, a kod analgnih kazaljka "skoci"). Postaviti kuciste osiguraca na kabal koji dovodi struju + sa akumulatora i utaknuti osigurac 20 A u slucaju neke greske bolje neka crkne osigurac nego nesto skuplje. Sljedeci korak je uvezivanje komletne instalacije kako propisi nalazu. Voditi racuna o svemu, bez brzih poteza i nerazmisljanja jer svaka greska moze dovesti do zapaljenja instalacije i velikih problema. Na relayu obicno imamo 4 ili 5 pinova koji su oznaceni brojevima:
pin 85 – masa
pin 87 - izvod, plus na magenku
pin 87a - plus na drugu maglenku (obje maglenke spajati na 87 jer u slucaju da 1 spojite na 87 a drugu na 87 a desavat ce vam se da kada stisnete prekidac palite 1 maglenku a ponovnim stiskanjem prekidaca gasite prvu a palite drugu, jer 87 je recimo NC a 87a NO, odnosno Normally Closed(zatvoren strujni krug, dakle BEZ NAPONA DIREKT POVEZANA S 30 tkom) i Normally Open (otvoren krug, SPOJENA TEK KAD DOVEDES NAPON NA RELEJ).
pin 30 – diretkan dovod struje sa akumulatora
pin 86 - na prekidac u kabini

U zavisnosti od relay-a moze se desiti da su drugacije oznake ali nema potrebe da brinete jer na relay-u obicno ima ispisana shema spajanja.
Krenimo dalje, sa par fotografija:
Prije svega 2 korisne sheme kojih sam se pridrzavao prilikom procesa ugradnje
Slika
Slika
Spajanje mase relay-a
Slika
Spajanje direktnog plusa na akumulator
Slika
Spajanje svih kablova na relay
Slika
Postavljanje relay-a na njegov nosac koji smo prethodno pricvrstili na karoseriju
Slika
Prekidac u automobilu
Slika

Zahvaljujem se na savjetima i pomoci: Edy, Gogo, Trizex, emirEX_sa.

http://projekt5.ba

Ned lis 26, 2008 1:16 pm
Profil Šalji privatnu poruku Web stranica
Mercedes ovisnik

Ime: Vernes
Moj auto: Ford :)
modovi , ovo moze pod sticky , tek sam sad skotnao da si ti rocky actros sa bh tuninga :mrgreen:

Ned lis 26, 2008 2:10 pm
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM
Mercedes štovatelj

modovi , ovo moze pod sticky , tek sam sad skotnao da si ti rocky actros sa bh tuninga :mrgreen:

Hehe na svim forumima imam nick Roki_actros. Nadam se da sam dobro pojasnio ovaj proces :mljac: :beer:

Ned lis 26, 2008 2:23 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Vernes
Moj auto: Ford :)
jesi jesi , bas sam ga htio kopirati i postaviti , korisna stvar :beer:

Ned lis 26, 2008 2:26 pm
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM
Mercedes štovatelj

jesi jesi , bas sam ga htio kopirati i postaviti , korisna stvar :beer:

Da da mnogo korisno...Jos pogotovu sad kada idu velike magle, pa maglenke trebaju mnogooo.

Ned lis 26, 2008 2:30 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Dražen
Prezime: Maskaljević
Godište: 1989
Moj auto: Ford Focus 2.0 (Automatic), W210 T320CDI (Automatic), W124 E280
jel to samo meni ili se sa maglenkama nista puno bolje ne vidi po magli(mala razlika)? osim sto me bolje vide drugi sudionicu u prometu

Ned lis 26, 2008 4:42 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes štovatelj

jel to samo meni ili se sa maglenkama nista puno bolje ne vidi po magli(mala razlika)? osim sto me bolje vide drugi sudionicu u prometu

Zavisi kakve su ti maglenke, kako su postavljene, kakve su sijalice unutra itd...Meni je extra pomoc...Uvijek mozes znati gdje je desna zuta linija i lijeva bijela...

Ned lis 26, 2008 5:10 pm
Mercedes fahrer

Ime: Alem
Maske napisao:

Zavisi kakve su ti maglenke, kako su postavljene, kakve su sijalice unutra itd...Meni je extra pomoc...Uvijek mozes znati gdje je desna zuta linija i lijeva bijela...

Pa to im i je ubiti glavna svrha, ne mogu one tjerat maglu ispred tebe, ali ti mogu pokazat komad puta da znaš uopće gdje si.

Ned lis 26, 2008 5:32 pm
Profil Šalji privatnu poruku
Mercedes ovisnik

Ime: Tomislav
Moj auto: E92

Pon lis 27, 2008 3:59 pm
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM Web stranica
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 9 post(ov)a ]