Sada je Sri ruj 18, 2019 1:51 pm

Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Uputstvo za popravku tapacira krova na MErcedesu 124 od 90 g 
Autor Poruka
Mercedes štovatelj

Ime: Morihey
Godište: 0
Moj auto: Mb 124 200d
Ovde cu dati kratko uputstvo kako se skida i popravlja tapacir krova sa siberdah krovnim prozorom za Mercedes 124 od 90 godine pa navise. Do odlepljenja tapacira sa krova dolazi iz razloga jer originalno platno sa unutrasnje strane imalo je sundjer debljine od 2mm do 3mm koji je bio lepljen za podlogu (koru) koja je zakacena na plafon vozila. Vremenom od toplote, vlage...starenja materijala taj sundjer se trosi i oslabi i tada dolazi do odlepljivanja tapacira sa krova automobila. Posao popravke zamene novog tapacira krova ili kao sto sam ja iskoristio mozete obaviti sami ima dosta posla ali uz pazljivost i korak po korak mozete odraditi i sami. Ceo postupak podelicemo u 4 faze rada :

1) Skidanje prednjeg krovnog panela
2) Skidanje poklopca sa B stuba
3) Skidanje poklopca sa C stuba
4) Skidanje lajsni sa siberdah krovnog prozora

Sub svi 26, 2012 12:39 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes štovatelj

-Izvuci poklopac senila (zastita od sunca) iz njegovog drzaca i otvoriti sa donje strane drzaca ima mali poklopac u plastici tankim srafcigerom ka vama povuci taj mali poklopcic i otvara se otvor i onda kroz taj otvor imate prilaz srafu koji drzi drzac...odvrnite taj sraf (krstasti sraf) kao na slici 1

Slika

-Zatim na suprotnoj strani drzaca senila sunca gde se nalazi sarka za preklapanje skinite dva krstasta srafa drzaca i skinite senilo ( skinite oba senila ).

-Sledece je skidanje plafonskog svetla prednjeg panela , to ce te uraditi an sledeci nacin na desnoj strani svetla anlaze se dve zakacke (zabice,zakacalje) pazljivo srafcigerom sa desne strane istisnite tablu sa krovnim svetlom kao na slici br.2 pozadi imate 3 dzeka prikljucka za struju jedan je od svetla jedan je od prekidaca za otvaranje krova i jedan je od termostata otkacite ih sva tri i jos se nalazi ukljuceno jedno gumeno crevo na termostatu koje samo svucete .

Slika

-Sledece se skida retrovizor tako sto cete uhvatiti ne za ogledalo rukama vec za onaj drzac sto ide iz krova i trgnite ga NAGLO na dole i na napred ka vetrobranskom staklu potrebna je malo veca sila da se istrgne iz plafona.

-Kada je skinut plafonski retrovizor u podnozju gde se retrovizor nalazio ostalo je metalno podnozje sa tri srafa (krstasta) odvrnuti ta tri srafa i skinuti to metalno podnozje kao na slici br.3

Slika

-Sada treba odvrnuti aluminijumsku lajsnu koja se nalazi na prednjoj strani kada se otvori krovni prozor kao na slici br.4 nju drze 6 srafova odvrnite ih i skinite lajsnu.

Slika

-Skinuti "keder" ili gumu koj aide okolo vrata od polovine prednjeg stuba A ( do vetrobrana) pa do srednjeg stuba B dole do poda kao na slici br.5
Slika

-Prednji krovni panel je gotovo skinut proverite samo da li na strani panela koji se nalazi do vetrobranskog stakla (sofersajbne) nema lepka ukoliko je stako nekada menjano da lepak koji j elepio staklo nije zalepio i taj deo panela do stakla ako jeste skalpelom razdvojite lepak od panela i stakla.

-Da bi skinuli panel na levoj i desnoj strani panel akod prednjih stubova A nalaze s emetalne zabice koje je potrebo zajedno sa pabnelo izvuci potezom na GORE i u NAZAD ( u isto vreme) kao na slici br.6

Slika

-Kada ste izvukli te zabice iz A stuba kako na levoj tako i na desnoj strani izvucite prerdnji gornji panel van auta.

-Skinite rukohvate na krovu auta kao na slici br.7

Slika

-Pomerite sedista prednja skroz u napred na njihovim klizacima.

Sub svi 26, 2012 1:10 pm
Mercedes štovatelj

-Na donjem delu stuba B izmedju prednjih i zadnjih vrata nalazi se plasticni poklopac koji je za stub uvrnut sa 2 srafa krstasta odvrnite ih kao na slici br.1

Slika

-Kako idete na gore na stubu B nalaze se 2 zabice/drzaca odakle treba izvaditi poklopac stuba B (povucite ka sebi)

-NA vrhu poklopca nalazi se jedna zabica/drzac koja je metalna da bi s eskinula treba poklopac jednovremeno povuci na dole i ka vama i ceo poklopac B stuba ide van.

Sub svi 26, 2012 1:14 pm
Mercedes štovatelj

To su poklopci koji s enalaze na stubovima do zadnjeg stakla drze ih 3 plasticne zabice/drzaca sa prednje strane do vrata auta kada ih skidate pazljivo obzirom da lako pucaju. Da bi ih skinuli bez ostecenja uzmite molersku spaknu metalnu (tanka limena da nije savitljiva nego ona jaca) izmedju poklopca i stuba napipajte jednu po jednu (krenite od gornje) i kada sa spaknom nadjete zabicu stavite spaknu u polozaj do metala stuba i lagano jako lagano cekicem kucnite zabica izadje jako lako ( na drugoj slici sam strelicama obelezio te zabice)..svako drugo rucno vucenje ili cimanje dovodi do pucanja zabice koja je sastavni deo poklopca ( nemoze se zameniti ...meni je jedna pukla dok nisam skontao kako se skida najbolje) ...idite i do sledece dve dok ih neotkacite ....sada vam je ostala na sredini poklopca zabica metalna poklopac sa nje se skida tako sto poklopac rukom udarite ka zadnjem staklu slobodno malo jace a u isto vreme vucete od stuba drugom rukom i poklopac je skinut uradite to i na drugoj strani.

Slika

Slika

-Skinite plastiku sa zadnjeg krovnog svetla srafcigerom sa leve strane nalazi se zabica koju reba istisnuti,otkacite kablove zatim ostaje da se odvrne jedan sraf krstati koji je nosac sijalice i krovnog panela sa zadnje strane odvrnite i njega.

Slika

Slika

Sub svi 26, 2012 1:22 pm
Mercedes štovatelj

-Skinuti srafove na levoj i desnoj strani na klizacu metalne trake krovnog prozora kao na slici br.1 (obratiti paznju i obeleziti pre skidanja klizac u kom smeru ide i na koju stranu ide jer levi i desni se razlikuju da s ekasnije ne pomesaju)

Slika

-Skinuti jos jednu metalnu traku koj ase nalazi ispod kao na slici br.2 jednostavno je srafcigerom istisnite ka otvoru prozora. ( i nju obeleziti smer i dalije lev aili desna traka za kasnije kod sklapanja).

Slika

Ispod te trake nalaze se zabice krovnog tapacira ima ih ukupno 7 koje treba istisnuti , tu je tabacir podvijen oko plasticne trake i zalepljen tu traku plasticnu pazljivo istisnite iz tih 7 zabica van kao na slici br.3

Slika

-Ako ste oslobodili od ovih 7 zabica i na levoj i na desnoj strani tapacir krova trebao bi da paden dole kompletnu u auto ako se to nije desilo udjite u auto ostao je jos jedan drzac na zadnjoj strani krovnog prozora uhvatite pazljivo tapacir i levo desno ka sebi vucite i on ce veoma lako iskliznuti sa te lajsne koja se nevidi i kada spadne tapacir u autu n akrovu iznutra videce te sledece kao na slici br.4

Slika

Sub svi 26, 2012 1:35 pm
Mercedes štovatelj

Oborite naslone oba prednja sedista skroz dole panel krovnog tapacira treba da izadje na prednj a suvozaceva vrata sirom ih otvorite...vodite racuna da to ide lagano nezurite jer panel tapacira je debljine oko 4 mm otprilike i jako je lomljiv budite strpljivi dok neuspete da nadjete najbolji polozaj za izvlacinje tapacira van auta...

Kada ste izvukli van auta polako odlepite vas tapacir ako nije pocepan prethodno da bi ga mozda iskoristili i videcete da na panelu tapacira ostao je sundjer uzmite celicnu cetku i istruzite sav sundjer sa panela dok nije POTPUNO...cist....kad ste panel ocistili tavite onda platno tapacira i sada uzmite plasticnu mekanu ribacu cetku i sav sundjer izgulite pazljivo da nepocepate platno.... posto ste ocistili obe povrsine krenite da lepite prebacite platno na panel i presavijte na pola krenite prvo sa lepljenje zadnje strane ( do sijalice zadnjeg stakla) prvo cetkom namazite lepak na panel..a zatim na platno sacekajte da se an dodir rukom lepak nije lepljiv na obe povrsine zatim krenite da lepite ali koristite ribacu plasticnu meksu cetku za ravnanje platna..ima problem da ce se desavati da platno pravi vazdusn emehure polako lepite i peglajte cetkom u isto vreme...to posl euradite i sa prednjom polovinom panela.....ostavit eda se isusi i sve polako vratite za 5 sati nazad u auto opet pazljivo da panel ploca krova nepukne jako je tanka. To bi bio ceo postupak..jos ovo ako stavljate novo platno najbolje bi bilo naci ono koje ima zalepljen sundjer na sebi fabriski jer kada se to platno lepi na krovni panel MNOGO laks es epakuje i pegla upravo taj sundjer dozvolajva te neravnine i korekciej d ase prave....eto toliko...pa srecno...za posao je potreban sigurno jedan ceo dan...ja sam radio 2 dana nisam zurio......

Slika

Slika

Sub svi 26, 2012 1:46 pm
Mercedes štovatelj

Mozda ce neko zeleti ili imati potrebu da zbog ostecenja tapacirunga na krovnom prozoru izvrsi njegovu zamenu postpupak zamene je sledeci:

Otvoriti krovni prozor do pola onda iz unutrasnjosti auta uzmite metalnu spaknu koju ce te zavuci izmedju panela prozorskog tapacira i samog metalnog dela prozora tu se nalaze 4 plasticne zabice/drzaca koje treba istisnuti na dole ( ka sedistima auta) koristeci spaknu vodite racuna da ih nepolomite slika 1. Kada ste ih otkacili otvorite prozor unazad do kraja koliko moze da ide i uhvatite panel tapacira i povucite ka vetrobranskom staklu trebao bi da izadje sl.2

Slika

Slika

Sub svi 26, 2012 7:07 pm
Mercedes entuzijast

Ime: Toni
Moj auto: w201 190 Diesel preko milijun kilometara
W124 400E 1993. godina 180 000 km
Passat 1.9 TDI 2008.godina 140 000 km
svaka čast samo je meni mlo prljav pa neznam dal da ga probam oprati ili novi materijal da kupujem????

Sub svi 26, 2012 9:20 pm
Mercedes štovatelj

Ma mozes ga oprati obzirom da je rec o EKO KOZI ( skaj ..) to je plasticna masa u principu ja sam svoj posle rada malo umazao prljavim rukama i onda sam sundjerom uzeo detergent za sudove nasapunjam pa odmah suvom krpom izbrisem i bilo je OK da se izbrisati lepo.

Sub svi 26, 2012 9:52 pm
Mercedes poznavaoc

Ime: Josip
Moj auto: Mercedes w124 250d, Suzuki swift
I, jeli problem skinuti tapacirung s krova? jesi skidao i tapacirung sa šibera?

Pon svi 28, 2012 4:17 pm
Mercedes štovatelj

Sa sibera sam samo skinuo one cetiri plasticne zabice bele boje ali nisam skinuo tapacir sa sibera nisam imao potrebe jer mi je OK...u principu nebi trebalo da je problem kada se te 4 zabice otkace prozor se otvori MAX i onda se tapacir vuce ka vetrobranskom staklu...tako nekako....

Pon svi 28, 2012 4:50 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 11 post(ov)a ]