Sada je Ned ožu 29, 2020 5:28 pm

Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Situacija sa zakonom i " tehnicki neispravnim vozilom " 
Autor Poruka
Mercedes štovatelj

Ime: Jasmin
Prezime: Tončić
Godište: 0
Moj auto: Mercedes 200 C klasa
Situacija je ovakva: Naime tehnicki mi je istekao u nedjelju osiguranje sam platio jucer no međutim murija me zaustavila također jucer kad sam auto vozio elektricaru standardna procedura prometna vozacka i vratio mi ju je vozi dalje. E sad ne znam jel me skuzio da je tehnicki istekao ili ne ja ne znam nista nije rekao. Zanima me jel me sljedi kazna posto sam nasao u zakonu o sigurnosti na cestama da me kazna sljedi ako je tehnicki istekao vise od 15 dana od dana isteka tehnickog a meni su istekla dva dana sa tim da sam osiguranje platio ako to ima ikakve veze. To je mislim clanak 238 pravilnika. Dali se netko susretao sa tim glupostima kao je i sto me ceka?

Sri stu 28, 2012 2:04 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes fahrer

Ime: Adam
Godište: 1977
Moj auto: Mercedes w204, c200 kompressor LPG, Avantgarde, automatik, 2007.,
Hyundai I40 SW 2017. (ženin)
Ako ti je tehnički istekao pa makar i samo jedan dan ne smiješ na cestu, bez obzira što si platio osiguranje ne smiješ se voziti bez tehničkog. Za to što su te jučer zaustavili si trebao platiti kaznu, ali s obzirom da pandur očito nije skužio mislim da nećeš dobiti kaznu, jer da je skužio skinuli bi ti tablice. Ovo je sve 100 % provjereno jer sam pitao kolegicu koja radi u MUP-u jer sam čuo razna tumačenja kao da se smiješ voziti 15 dana kad ti istekne tehnički.

Sri stu 28, 2012 2:29 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail Web stranica
Mercedes štovatelj

Ime: zlatko
Moj auto: mercedes benz w203 c200 kompressor
Vjerojatno je previdio istek prometne dozvole ili ako si mu pojasnio svoju situaciju da moraš otkloniti tehničku neispravnost da bi prošao na ponovljenom tehničkom pregledu onda te je pustio. U pravilu policajac te mora upoznati da će protiv tebe podnijeti prijavu.

Jaska napisao:
Zanima me jel me sljedi kazna posto sam nasao u zakonu o sigurnosti na cestama da me kazna sljedi ako je tehnicki istekao vise od 15 dana od dana isteka tehnickog

Kod isteka prometne dozvole prekršio si nekoliko članaka u zakonima a ovaj citirani je samo jedan od njih i to kada je proteklo više od 15 dana od isteka prometne dozvole. U tom slučaju ostaješ i bez registarskih pločica (oduzimaju uz potvrdu).

Popravi čim prije auto i produži registraciju u protivnom riskiraš kazne koje su velike.

Sri stu 28, 2012 2:29 pm
Mercedes štovatelj

Policajac me nije upozorio niti su mi tablice skinuli znaci previdio je moj kiks. E sad ako on provjeri popist registracija koje je zaustavio u smjeni jel mogu naknadno dobiti kaznu?

Sri stu 28, 2012 3:01 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Denis
Godište: 1988
Moj auto: W220 S500
imam i ja pitanje... što ako mi auto padne na tehničkom... ističe mi onda to sve i kako da ga ja odvezem npr na servis.. da ga šlepam ?

Sri stu 28, 2012 3:24 pm
Profil Šalji privatnu poruku
Mercedes fahrer

Seltik napisao:
imam i ja pitanje... što ako mi auto padne na tehničkom... ističe mi onda to sve i kako da ga ja odvezem npr na servis.. da ga šlepam ?

U tom slučaju imaš rok da otklonis nedostatke, ako imaš osiguranje smiješ voziti auto. E sad vise se ne sjećam koliki je rok, mislim 15 dana, ako se nije šta promijenilo, tako je bilo 2006.

Sri stu 28, 2012 4:22 pm
Mercedes štovatelj

ady77 napisao:
Seltik napisao:

U tom slučaju imaš rok da otklonis nedostatke, ako imaš osiguranje smiješ voziti auto. E sad vise se ne sjećam koliki je rok, mislim 15 dana, ako se nije šta promijenilo, tako je bilo 2006.

U tom slucaju ja se mogu izvuci da sam bio na teh tog dana ali mi auto nije prosao pa imam toleranciju nekoliko dana.
Posto me policajac nije trazio potvrdu sa tehnickog?

Sri stu 28, 2012 4:31 pm
Mercedes fahrer

Nije te tražio, ali ako dobiješ kaznu i hoćeš se žaliti nemaš dokaz. Ali bas imaš peh da te zaustave, a tebi auto nije regan. Ja ne pamtim kad su me zaustavili, a i kad jesu, zaustavili su me jer sam napravio pi*dariju, ili brzo vozio ili nešto drugo, a svaki dan sam u autu i pravim oko 40 000 km godišnje.

Sri stu 28, 2012 4:44 pm
Mercedes entuzijast

Ime: danijel
Prezime: dane
Ovo za tehnicki mnogi tumace razlicito, policija jedno sudstvo drugo pa cu zalijepiti tekst sto ga sa jednog foruma covijek stavio.
Inace ako se je sto mijenjalo rado bi volio saznati i tocno na koji se clanak to poziva.

Cisto radi informiranja ovo stavljam tu........

"PREDMET: Rok važenja tehničkog pregleda vozila

Dopisom Centra za vozila Hrvatske I/2, broj: 684-1/98 od 13. svibnja 1998. godine stanice su obavještene o novom načinu pisanja datuma do kada vrijedi valjanost tehničkog pregleda. Prema navedenoj uputi stanice su datum počele upisivati na način: dan-mjesec-godina, a ne kao do tada samo: mjesec-godina. Navedena izmjena napravljena je u svrhu ravnomjernijeg dolaženja vozila u stanicu tijekom cijelog tekućeg mjeseca, a ne kao što je bilo do tada da se u stanicama stvara velika gužva tijekom nekoliko zadnjih dana tekućeg mjeseca, a ostale dane stanica je uglavnom bila prazna.

Međutim, novim načinom označavanja roka valjanosti tehničkog pregleda nije se promjenila odredba Zakona o sigurnosti prometa na cestama, članak 263. u kojoj se kaže da su vlasnici dužni podvrgnuti tehničkom pregledu svoja vozila TIJEKOM MJESECA u kojem ističe rok od zadnjeg tehničkog pregleda (24 mjeseca za nova vozila i 12 mjeseci za stara vozila). To znači da je rok važenja tehničkog pregleda i nadalje do posljednjeg dana u mjesecu u kojem ističe tehnički pregled. Promjenio se samo način označavanja ovog roka.

Uprkos tome i danas pojedino osoblje stanica za tehnički pregled krivo upućuje stranke do kada vrijedi tehnički pregled, a stranke se pojedinačno obraćaju u Centar za vozila Hrvatske ili nadležne policijske uprave/postaje. Stoga još jednom upozoravamo na ispravno tumačenje do kada vrijedi tehnički pregled i još jednom dostavljamo uputu Ministarstva unutarnjih poslova u kojoj je dano ovo tumačenje.

Još jednom zahvaljujem na pomoći i za sve koji se eventualno nađu u sličnoj situaciji,ukoliko je osiguranje uplaćeno TEHNIČKA ispravnost vozila vrijedi do kraja mjeseca bez obzira na datum koji se nalazi u prometnoj dozvoli,datum služi samo da se stanice za tehnički pregled rasterete i da ne budu gužve krajem mjeseca."

Sri stu 28, 2012 4:56 pm
Mercedes štovatelj

sinko napisao:
Ovo za tehnicki mnogi tumace razlicito, policija jedno sudstvo drugo pa cu zalijepiti tekst sto ga sa jednog foruma covijek stavio.
Inace ako se je sto mijenjalo rado bi volio saznati i tocno na koji se clanak to poziva.

Dopisom Centra za vozila Hrvatske I/2, broj: 684-1/98 od 13. svibnja 1998. godine stanice su obavještene o novom načinu pisanja datuma do kada vrijedi valjanost tehničkog pregleda. Prema navedenoj uputi stanice su datum počele upisivati na način: dan-mjesec-godina, a ne kao do tada samo: mjesec-godina. Navedena izmjena napravljena je u svrhu ravnomjernijeg dolaženja vozila u stanicu tijekom cijelog tekućeg mjeseca, a ne kao što je bilo do tada da se u stanicama stvara velika gužva tijekom nekoliko zadnjih dana tekućeg mjeseca, a ostale dane stanica je uglavnom bila prazna.

Međutim, novim načinom označavanja roka valjanosti tehničkog pregleda nije se promjenila odredba Zakona o sigurnosti prometa na cestama, članak 263. u kojoj se kaže da su vlasnici dužni podvrgnuti tehničkom pregledu svoja vozila TIJEKOM MJESECA u kojem ističe rok od zadnjeg tehničkog pregleda (24 mjeseca za nova vozila i 12 mjeseci za stara vozila). To znači da je rok važenja tehničkog pregleda i nadalje do posljednjeg dana u mjesecu u kojem ističe tehnički pregled. Promjenio se samo način označavanja ovog roka.

Uprkos tome i danas pojedino osoblje stanica za tehnički pregled krivo upućuje stranke do kada vrijedi tehnički pregled, a stranke se pojedinačno obraćaju u Centar za vozila Hrvatske ili nadležne policijske uprave/postaje. Stoga još jednom upozoravamo na ispravno tumačenje do kada vrijedi tehnički pregled i još jednom dostavljamo uputu Ministarstva unutarnjih poslova u kojoj je dano ovo tumačenje.

Još jednom zahvaljujem na pomoći i za sve koji se eventualno nađu u sličnoj situaciji,ukoliko je osiguranje uplaćeno TEHNIČKA ispravnost vozila vrijedi do kraja mjeseca bez obzira na datum koji se nalazi u prometnoj dozvoli,datum služi samo da se stanice za tehnički pregled rasterete i da ne budu gužve krajem mjeseca."

Ovo je vrlo zanimljiv podatak jer se tu kose zakoni. Samo je pitanje koliko je to tesko/lako dokazati?

Sri stu 28, 2012 5:08 pm
Mercedes entuzijast

Jaska napisao:
sinko napisao:

Ovo je vrlo zanimljiv podatak jer se tu kose zakoni. Samo je pitanje koliko je to tesko/lako dokazati?

Neka onda kolega ponovo pita frendicu iz MUP-a oko toga.

Sri stu 28, 2012 5:12 pm
Mercedes fahrer

To nije tako, kao prvo nema logike, ako prije nije bilo do određenog datuma i sad su stavili datum samo radi gužve u stanici, a i dalje vrijedi po starom onda bi svi kao i prije dolazili krajem mjeseca, zar ne?! Kao drugo ako mi npr vrijedi tehnicki do 3.11. po tome se mogu voziti do 31.11. a po zakonu moram vratiti tablice u roku 15 dana ako nije produzen tehnicki, dakle do 18.11. Nemam dokaz, jer sve sto su mi rekli je usmeno i znam par ljudi koji su platili kaznu.

Pitao sam frendicu i rekla mi je ono sto sam već napisao.

Sri stu 28, 2012 5:16 pm
Mercedes entuzijast

stavljam link sa kojeg sam to nasao

http://www.legalis.hr/forum/showthread. ... g-pregleda

http://www.legalis.hr/forum/showthread. ... ki-pregled

Sri stu 28, 2012 5:30 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Dražen
Prezime: Maskaljević
Godište: 1989
Moj auto: Ford Focus 2.0 (Automatic), W210 T320CDI (Automatic), W124 E280
Neznam kako u Hrvatskoj, ali vjerovatno slično kao i u BiH. Nemojte miješat Osiguranje, Tehnički i Registraciju.
Kao prvo Osiguranja ne bih smjela osigurat vozila bez prvo obavljenog tehničkog pregleda zbog nekoliko razloga: Nezna da li je to vozilo ispravno, ne znaju se karakteristike vozila (možda je mijenjanj broj sjedišta, veličina ili vrsta motora, na teretnim nosivost itd.) Nezna se vlasnik vozila jer je možda promijenjen vlasnik, a zaboravito je to spomenit. Tehnički pregled vrijedi 30dana i u tome roku se mora uzet osiguranje i registrirat vozilo, tko vam može garantirat da će vaše vozilo bit tehnički ispravno nakon 6,7,8 mjeseci, zato i postoji vanredni Teh. pregled na koji Vas upućuje Policija ako posumlja da Vam vozilo nije ispravno. Registracija vrijedi god dana i u toj godini vlasnik se mora pobrinit da mu je vozilo stalno ispravno zbog sigurnosti u prometu i zbog čeg se naš balkansi mentalitet više brine je kazna od Policije tj. da pademo na vanrednom pregledu. E sad pošto ipak i kod vas u RH i u nas u BiH izdaju police osiguranja bez tehničkog (jer tim velikim igračima nitko ništa ne gleda niti smije gledat) i isteko ti onaj datum na prometnoj znači da si osiguran, ali i dalje ne registriran i policija ti ima puno pravo oderat kaznu i ako napraviš prometnu nesreću u tom slučaju dobijaš kaznu, za uzrokovanje prometne nesreće (ako si je ti prouzročio) kaznu za ne registrovano vozilo, ali osiguranje snosi štetu onom kojeg si oštetio.

Sri stu 28, 2012 5:59 pm
Mercedes štovatelj

Ima logike ali je kod nas sve rupa u zakonu. Znaci centar za vozila je poslao clanke po kojima po zakonu autu vrijedi teh i osiguranje tekuci mjesec ali ti zakoni nikad nisu tsigli do MUP-a pa prema tome murija dere kazne ne drzeci se zakona koji je donjela sama drzava.

Sri stu 28, 2012 6:08 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 33 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće