Sada je Uto ruj 25, 2018 1:10 am

Odgovori  [ 74 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Fotografija-pitanja i savjeti[SVE OVDJE] 
Autor Poruka
Mercedes štovatelj

Ime: .
Godište: 1988
Moj auto: W123 230E
Da i ovdje pitam, koje postavke koristite za dobre rollin fotke?

Slika

Pretpostavljam blendu otvorit na najjače, prednji dio u fokus i ekspozicija što kraća/iso što niži mogući?

Pet tra 27, 2012 1:24 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes poznavaoc

Ime: Marko
Prezime: Hreščan
Godište: 88
Moj auto: w210 220CDI
Ban napisao:
Da i ovdje pitam, koje postavke koristite za dobre rollin fotke?
Pretpostavljam blendu otvorit na najjače, prednji dio u fokus i ekspozicija što kraća/iso što niži mogući?

Ovisno o brzini kojom se vozis, al slicno ko i za panning fotke. Bitno da je expo. oko 1/50, tu negde. Ak se vozis sporije onda bude duza malo, ak brze onda bude brza malo ocito. I ovisi opet kak jako hoces zamucenu pozadinu. Ovisno o svjetlu budes korigiral blendu i ISO, fokus opet ovisi kaj zelis dobit.

www.FuelHunters.com

Flickr

Pet tra 27, 2012 7:42 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail MSNM/WLM Web stranica
Mercedes štovatelj

Ime: .
Godište: 1988
Moj auto: W123 230E
Što je više moguće oštrije vozilo, a zamućenija pozadina (bolje isticanje)...sutra pičim na susret od oldschool.hr ekipe u Ozalj pa ako ulovim koju priliku pofoktati kolonu s boka da to i liči na nešto, jer sam to jednom probavao pa mi fotke nisu baš uspjevale (previše mutna vozila, očito preduga ekspozicija za takve uvjete)

Probam pa javim, hvala! :wink:

Pet tra 27, 2012 8:09 pm
Mercedes poznavaoc

Ban napisao:
Što je više moguće oštrije vozilo, a zamućenija pozadina (bolje isticanje)...sutra pičim na susret od oldschool.hr ekipe u Ozalj pa ako ulovim koju priliku pofoktati kolonu s boka da to i liči na nešto, jer sam to jednom probavao pa mi fotke nisu baš uspjevale (previše mutna vozila, očito preduga ekspozicija za takve uvjete)

Probam pa javim, hvala! :wink:

To kaj su ti mutna vozila, to ovisi jedino o tvojoj ruci. Al 1/50 nebi trebal bit problem. Ja radim panning sa 1/20 i uspijem dobit ostru sliku . . .

www.FuelHunters.com

Flickr

Pet tra 27, 2012 8:46 pm
Mercedes štovatelj

Ime: Sasa
Godište: 1989
Svaka cast, prvenstveno na trudu da na sto jednostavniji nacin pojasnis neke stvari u vezi fotografija nama laicima(smatram da nas ima dosta takvih :smile: , da se ne uvrijedi ko), a drugo svaka cast na fotografijama, vidi se da su profi radjene.. :smile:

E sad sto se tice mene, uglavnom je mobilni uvijek uz mene, i snjim slikam, nije nesto posebno, ali onako ne pravi lose fotke, radi se o n86 Nokia, 8mpx, Carls Zeiss optika. Pronalazim inspiraciju u nebu, prirodi, i mojim Mecicima :smile: :smile: . Nemam namjere se baviti fotografijama profi, nego cisto onako iz zadovoljstva, kao neki hobi :smile:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

I jedna panorama...
Slika

Skoro sam uzeo digitalni fotoaparat, Nikon cool pix s3100
Kod:
http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/Product/Compact-Digital-Cameras/26262/COOLPIX-S3100.html#tab-ProductDetail-ProductTabs-TechSpecs

Nisam jos ga testirao, uglavnom sam ga koristio za porodicno slikanje i snimanje, cekam ljeto i toplije vrijeme, pa cu ga malo detaljnije istraziti, funkcije i sl.. Za obradu slika sam koristio Adobe PS i program Photoscape...A sto se tice fotoaparata, trenutno nisam u mogucnosti da kupim neki bolji aparat, jer ako budem uzimao icu na novo i na kvalitetno (Canon,Nikon i u neku ruku i Sony)...

Uto svi 15, 2012 10:16 pm
Mercedes štovatelj

Posto nisam mogao staviti sve u jedan post, izbacivalo mi neku gresku, ovo sam morao u novi post, nastavak....

E sad u zadnje vrijeme mi je nesto drugo privuklo paznju sto se tice fotografija, ucinilo mi se zanimljivo pa reko da podijelim sa vama. Bio sam cackao nesto oko 3D filmova, i na kraju dodjem do 3D slika ili anaglyph. Da bi se dobila ova slika potrebno je fotkati dvije slike, sa dvije pozicije( dva oka, dvije slike, to jest jedna slika simulira lijevo druga desno oko), ovo je moguce izvesti sa jednim fotoaparatom, ali se preporucuju dva. Posle se u kompu pomocu programa spoji i dobije se ta 3D slika. Onda je mene zainteresovalo da li od vec postojece slike moze se dobiti, nasao sam neke tutorijale, ako bude ko htio, potrazicu ih opet pa postaviti. Poenta je da se u PS napravi Depth Map te slike, kao reljef ili nesto tako. Posle toga se slika spoji sa tom Depth Map i dobije se 3D. Za gledanje ovih slika potrebno je imati one 3D naocare, sa crveno/plavim staklima, mogu i one papirne....

Evo koja moja slika koju sam ja "napravio" od vec postojece slike.... Smanjio sam ih zbog pravila foruma, ali bolje bi bilo da su vece...

Ova je po meni najbolje ispala :smile: Mercedes naravno :smile:
Slika

Pa onda SLS, pokusao sam sa sto vise detalja da se docara 3D, sa prelazima...
Slika

I jos koja....
Slika
Slika
Slika
Slika

I to bilo to za sada, praticu redovno temu, i jos jednom hvala na ovim objasnjenjima, pokusacu skontati i primjeniti :beer: :beer:

Uto svi 15, 2012 10:18 pm
Mercedes ovisnik

Godište: 1982
Moj auto: W210 220CDI
W168 170CDI
sorry na off-u, jel ima netko od vas članova foruma profil na instagramu? koji su vam nickovi? da vam malo pogledam fotke

Uto svi 15, 2012 10:19 pm
Profil Šalji privatnu poruku
Mercedes poznavaoc

rojs napisao:
sorry na off-u, jel ima netko od vas članova foruma profil na instagramu? koji su vam nickovi? da vam malo pogledam fotke

Slika

Slika

Slika

Slika

Nuff said :P

www.FuelHunters.com

Flickr

Uto svi 15, 2012 10:46 pm
Mercedes entuzijast

Ime: Ivica
Godište: 1990
Moj auto: Mercedes w124 230e
Super su ti ove 3D slike :beer:

Uto svi 15, 2012 11:20 pm
Mercedes štovatelj

crohunter napisao:
Super su ti ove 3D slike :beer:

Hvala, gledacu ovi dana jos koju mecku da napravim :beer: :beer:

Sri svi 16, 2012 12:43 am
Mercedes ovisnik

Godište: 1982
Moj auto: W210 220CDI
W168 170CDI
Boobo-oobo napisao:

znači imaš :P

Sri svi 16, 2012 1:29 am
Profil Šalji privatnu poruku
Mercedes poznavaoc

rojs napisao:
Boobo-oobo napisao:

znači imaš :P

Dobra dobra . . . :mrgreen:

www.FuelHunters.com

Flickr

Sri svi 16, 2012 8:25 am
Mercedes poznavaoc

Ajmo pocet s novom serijom "tutorijala" :D

Slika

Ovaj put budem tipkal o editiranju fotografija, orjentiral se bum na Photoshop, vise na CameraRAW unutar PS-a pomocu kojeg se mogu editirati RAW, tiff, jpeg, DNG fileovi.

Ovo se odnosi na sve tipove fotografija, s mobitela, DSLR-a, kompaktnih aparata, skeniranih dokumenata i kaj god drugo jos postoji. Prosli bumo kroz jednostavnije stvari tipa crop, poravnavanje horizonta pa do kompliciranijih stvari tipa automatiziranje spremanje fotografija i sl. Pokusal budem opisati sto ja radim kad editiram i kak to radim i probat priblizit nekom taj dio pa da mozda i sami pocnete malo vise paznje posvecivati editiranju fotografija kad ih uplodate online, nebitno u koju svrhu.

Prvo trebate imat Photoshop, objasnjaval budem sve na CS6 verziji, no trebalo bi biti sve isto ili slicno na starijim/novijim verzijama.

Po defaultu kad otvorite RAW/tiff/DNG file, automatski vam otvori RAW file u CameraRAW, da ga prvo tamo editirate, te ga nakon toga mozete otvoriti u PS-u. No kad otvorite jpeg fotografiju onda vam direkt otvori sliku u PS-u. Prvo treba ukljuciti tu opciju da vam otvara i jpeg datoteke u CameraRAW.

U PS-u se ide na Edit -> Preferences -> CameraRAW. Otvara se sljedeci prozor :
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/10/CameraRAW_opcije.jpg

Tu je potrebno pod "JPEG and TIFF handling" odabrati da automatski otvara sve podrzane JPEG i TIFF datoteke. Ostalo mozete sve ostaviti kako je no samo da spomenem jos jednu opciju pod "General" a to je "Save image settings in:". Sve promjene koje napravite u CameraRAW na fotografiji budu spremljenje u zasebnu datoteku, ".xmp" file u kojem su sve te promjene koje ste napravili na fotografiji. Svaka promjena je reverzibilna, nije trajna i svaka je promjenjiva bezbroj puta. I svaku fotografiju mozete uvijek vratit u "pocetno" stanje, da bude onakva kakve je izasla iz fotica. Pomocu toga mozete imati vise verzija iste fotografije (tipa u boji i b/w) ili veoma lako maknut sve te promjene. To je isto korisno kod pohrane fotografija, sve promjene na fotki su u toj datoteci i za arhiviranje spremate orginal RAW file i .xmp. Svaki sljedeci put kad otvorite RAW file CameraRAW cita promjene iz .xmp datoteke i time imate editiranu fotku. Ovo se odnosi na RAW datoteke. Za jpeg/tiff/DNG datoteke promjene koje sta napravili u CameraRAW su zapisane u samu jpeg/tiff/DNG datoteku tako da oni ne generiraju tu dodatnu .xmp datoteku nego je sve u orginalu.

Okay. Sad bi trebali imat sve spremno za pocet :) i kad otvorite jpeg ili RAW u PSu trebal se bi po defaultu otvoriti CameraRAW. Awesome.

Preporucam da takoder skinete najnoviju verziju CameraRAW ovdje : http://www.techspot.com/downloads/5294-adobe-camera-raw.html
Trenutno je to 8.7.1. Najnovija verzija nudi podrsku za najnovije tipove RAW fileova, aparati koji su tek izasli i sl tako da mozete otvoriit te "nove" datoteke u CameraRAW, dodaju u bazu lens correction za objektive no isto tak ima poboljsane opcije, vise opcija mozda i sl.

Moj workflow kod editiranja je da prvo otvorim fotku u CameraRAW, napravim tu sve promjene koje zelim (crop, poravnavanje, boje, kontrast, noise reduction, vignetting, lens correction itd itd), znaci da obradim fotografiju u tzv. digitalnoj tamnoj komori, i nakon toga ju razvijem u PSu (smanjim na zeljenu velicinu, dodam logo/watermak, dodam EXIF informacije, exportam kao jpeg pogodan za sheranje online). Po potrebi u PSu, ovisno kakav je tip fotografije, dal je to panorama pa treba spojit fotke, ili je to rigshot pa treba maknut sipku i sl radim dodatne stvari. No generalno 99% mojih fotki je samo RAW obrada u CameraRAW i nakon toga sejvanje u PSu.

Razlog zato radim na taj nacin je taj da sam se naviknul na takav workflow. Programi tipa Lightroom pruzaju to isto, mozda cak i vise i jednostavnije, no nisu mi nikad sjeli. Osobno mi ne treba nista vise od CameraRAW, u potpunosti zadovoljava moje potrebe za obradu RAW i jpeg fotki i radi sve kaj mi treba. Isto tak vjerujem da vise ljudi ima PS instaliran nego Lightroom (mozda se varam no LR je nekak specijaliziran za fotke, PS nudi malo vise i its more generic) pa bi se vise ljudi moglo igrat s tim bez instaliravanja LR-a. No LR je zapravo CameraRAW samo puno prilagodeniji obradi fotografija, tak da bi sve trebalo biti primjenjivo i u LRu.

Kk, tolko za pocetak. Za specificna pitanja kak dobit nesto, kad napravit nesto, kak pofotkat nesto ili bilo kaj drugo pitajte tu, PM ili di god pa probam objasnit ak znam. Dalje budem isel po redu na nekom primjeru objasnjavat razne alate i postupke te trikove i shortcutove za editiranje.

www.FuelHunters.com

Flickr

Pet sij 23, 2015 11:21 am
Mercedes poznavaoc

Napomena : Prilozene fotke stavil ovdje u URL tagove jer forum ne podrzava postanje vecih fotki, a to je dost bitno ovdje da se vidi bolje kaj se radi i sl. Izgubi se na fluidnosti citanja jer se fotke moraju otvarati u novom tabu, no ne vidim neki drugi bolji nacin trenutno za postanje.

Jos jedna stvar vezana za RAW fileove, Windowsi po defaultu ne mogu ucitati RAW thumbnail, umjesto toga je blank ikonica il tak nesto. No Microsoft je izdal codec za to, tocnije "Microsoft Camera Codec Pack" koji omogucava da vidite RAW fotke u exploreru :
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/mscamera.png

Skinuti se moze ovdje : http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=26829

Okay, back to PS and Camera RAW
Otvaranje fotki. Mozda zvuci bedasto objasnjavati, no ipak bum spomenul. Najlakse je otvoriti folder i drag&drop u Photoshop. Pritom mozete otvoriti jednu, dvije, deset, X fotki odjednom sto uvelike olaksava editiranje fotki. Ak imate vise fotki jedne scene, panoramu od X fotki, sekvencu fotki i sl. puno ih je lakse editirat zajedno i odjednom. Mozete napraviti promjene na jednoj fotki i prebacit sve promjene na sve ostale fotke, ili editirat vise fotki istovremeno, ili sinkronizirati samo neke postavke na fotkama i sl. Obicno tak i radim da otvorim neki slijed fotki koje imaju vise toga zajednicko. Mozda imaju slicne ekspozicije pa trazite onu pravu, ili 10 fotki iste stvari a trebate samo onu jednu dobru i sl.

Nakon kaj otvorite par fotki doceka vas sljedeci ekran :
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/CameraRAW_default.jpg

This is where the magic happens :D

S lijeve strane imate otvorene fotke, "Select all" i "Synchronize" gumb.

Synchronize sinkronizira postavke izmedu fotki koje odaberete. Nakon sto napravite zeljene promjene na jednoj fotki mozete sve ili odredene postavke prenjeti na druge fotke. S tim da je fotka koja je trenutno otvorena ta s koje se prebacuju postavke. Dok ne odaberete dvije ili vise fotki ta je opcija nedostupna, tek kad odaberete par fotki mozete kliknuti na to. Opcije koje mozete sinkronizirati su sljedece :
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/CameraRAW_synchronize.jpg

U drop down meniju mozete na brzinu odredit sto tocno zelite siknronizirat, apsolutno sve ili neki specificni dio, ili mozete napraviti custom selection ispod i odabrat zeljene parametre koji vam trebaju. Veoma korisno kod editiranja sekvenci fotki koji imaju istu/slicnu ekspoziciju ili zelite isti efekt na vise fotki i sl. A i ubrzava editiranje kad napravite samo promjene na jednoj, prebacite na ostale fotke i samo pregledate ostale fotke dal treba mozda kaj mrvicu podesit, nema potrebe na svaku fotku gubit vrijeme.

Na vrhu je toolbar sa sljedecim ikonicama :
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/CameraRAW_top_icons.jpg

One su redom :
  • Zoom Tool
  • Hand tool
  • White balance
  • Color sampler
  • Target adjustment
  • Crop tool
  • Straighten tool
  • Spot removal
  • Red eye removal
  • Adjustment brush
  • Graduated filter
  • Preferences
  • Rotate image CCW
  • Rotate image CW
  • Preview
  • Toggle full screen mode

Zoom Tool
Double klik na ikonicu automatski postavlja fotku na 100% zoom. Mozete na fotki odabrati dio, napraviti selection, na koji zelite zumirati. Ako klikate po fotki zumira na kliknuti dio, za zoom out drzite ALT+klik. Desni klik na fotku otvara box di mozete odabrati zoom (isti taj box je uvijek dostupan ispod fotke u lijevom kutu u drop down meniju).

Hand tool
Double klik na ikonicu automatski postavlja fotku na Fit in view. Dok ste zumirani sa hand toolom se mozete kretati po fotki.

White balance
Omogucava brzu promjenu white balancea klikanjem po fotki. Idealno zelite kliknuti na nesto sto je lagano sivo, ne bijelo, ili nesto sto je "neutralno" bojom. Ak kliknete krivo skuzite odma po bojama da su off. Kad bi koristili gray card kliknuli bi tim alatom na njega i dobili bi pravi white balance odmah. Dupli klik na ikonicu resetira WB postavke na pocetke iz aparata.

Krivi odabir WBa:
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/WB_wrong.jpg

Dobar odabir WBa:
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/WB_right.jpg

Color sampler
Klikom na fotku vam daje RGB vrijednosti tog segmenta. Koristi se da lakse nadete odgovarajuci gray dio na fotki za WB tool.
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/color_sampler.jpg

Target adjustment
Daje vam interaktivu kontrolu na fotkom, zamjena za koristenje slajdera sort of. Desnim klikom na fotki mozete odabrati na koji parametar zelite utjecati a dragging lijevo ili dolje smanjuje vrijednost, desno ili gore povecava vrijednost
Parametri:
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/target.jpg

Crop tool
Desnim klikom na fotki mozete odabrati aspect ratio s kojim zelite cropat. Nakon sto ste napravili selekciju onog sto zelite cropat mozete rotirat cropani dio ako ste misem izvan crop podrucja ili mjenjati crop sa pomicanjem kuteva na zeljeni dio.
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/crop_tool.jpg

Straighten tool
Alat za namjestavanje horizonta. Potrebno je povuci liniju na fotki koja predstavlja horizont ili okomicu na horizont (marching ants na fotki). Automatski ce zarotirati crop koji je potreban da se fotografija cropa sa tim kutem i otvoriti ce crop tool. Najcesce trazite ravne linije na fotki, povrsina mora, okomica zgrade i sl i prema tome odredujete pravu ravninu fotke.
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/straighten_tool.jpg

Spot removal
To je zapravo clone stamp tool iz PS-a. Koristi se za micanje zrnca prasine na senzoru koje su vidljive na fotki ili nekih sitnih dijelova koji su u kadru i zelimo ih maknuti. Klikom i povlacenjem odabiremo podrucje oko objekta koje zelimo maknuti a onda tool sam odabire mjesto iz kojeg ce kopirati zadrzaj. Ak to ne izgleda najbolje mozemo i manualno odabrati koji ce dio klonirati tak da zeleni krug pomaknemo na mjesto koje najbolje odgovara. S desne strane mozemo odabrati Radius i Opacity selektiranog dijela.

Primjer koji je ekstrem samo da se pokaze nacin na koji to radi:
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/spot_removal.jpg

Red eye removal
Tool koji mice efekt crvenih ociju prilikom koristenja flasha. Potrebno je napraviti selekciju oka i tool ce sam maknuti crvenilo.

Adjustment brush
Jako mocan tool koji omogucava da napravite lokalizirane promjene na fotki, samo na dijelovima koje odaberete a da ne utjecete na ostatak fotke. Prvo napravite selection dijela koji zelite podesiti a zatim slajderima napravite promjene na tom podrucju. Mozete imati vise layera, kolko god zelite.

Kao primjer je grad stavljen u B&W, ostalo sve ostavljeno kak je:
Napravljena selekcija
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/adjustment_tool.jpg

Smanjena saturacija
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/adjustment_tool1.jpg

Za dodavanje nove drugacije promjene potrebno je kliknuti desno na "New" i ponovno napraviti odabir.

Graduated filter
Tool slican Adjustment brushu, dodaje gradijent masku na kojoj radite promjene, maska koja postepeno pada sa efektom. Kao primjer lijeva strana ima dignutu ekspoziciju i postepeno pada dolje prema desno.
http://www.deviantpics.com/images/2015/01/18/gradient_tool.jpg

Ako drzite shift i pomicete gradient tool, onda vam skace po predefiniranim kutevima tako da mozete dobiti tocno okomicu ili tocno horizontalnu promjenu.

Preferences
Postavke, iste one koje su dostupne u PSu pod Edit -> Preferences -> CameraRAW.

Rotate image CCW & Rotate image CW
Rotiranje slike u smjeru i smjeru suprotnom od kazaljke na satu.

Preview
Omogucavamo ili onemogucavamo promjene na fotki trenutnog panela s desne strane kada zelimo divjeti razliku izmedu promjena koje smo napravili i orginalnih postavki.

Toggle full screen mode
Palimo/gasimo fullscreen mode.

Ovo je ukratko samo opisano, bar generalno kak se barata kojim tool-om i sto odprilike radi. O svakom se moze jako puno napisat kak primjenit nesto, no to je specificno za svaku fotku i to morate sami skuziti i igrat se malo da dobijete zeljeni rezultat.

Za sve sto je glupo ili nejasno napisano, vicite pa ispravim ili probam bolje objasniti.

www.FuelHunters.com

Flickr

Sub sij 24, 2015 1:47 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 74 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5