Sada je Uto ruj 17, 2019 10:46 am

Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Re: CL 500 '96. ugradnja novog radija umjesto tvorničkog 
Autor Poruka
Mercedes štovatelj

Ime: Kresimir
Godište: 1982
Moj auto: CL 500
'96 godište
Razmišljam o ugradnji novog radija u CL 500 96.godište (C140), ali me zanima koliko je to komplicirano jer auto ima u gepeku pojačalo (i CD changer također original tvornička ugradnja), i sigurno ima još koja caka. Negdje sam svojedobno pročitao da je potrebno na točno određeni način spojiti radio kako bi glasnoća bila kako treba odnosno signal treba ići na pojačalo u gepeku koje dalje šalje signal u zvučnike.

Na autu su dvije antene, jedna krovna jedna na gepeku, ne znam koja je od navigacije (nije gps, neki drugi tada postojeći sustav) a koja od radija. Sigurno treba neki adapter za antenu, i tko zna što još. Ima li za kupit ili treba naručivat preko ebaya ili slično.

Original radio koji je unutra se vizualno najbolje uklapa ali spretnije je USB stick piknut u radio nego vrtit CD u changeru. :smile: Da ima mjesta za 2din stavio bih neki android uređaj, ali i 1 DIN pioneer bez cd playera će biti skroz u redu. :mrgreen: Nisam još odlučio hoću li drugi radio stavljati, htio bih znati prije koliko je to složen zahvat :smile:

Ako netko ima iskustva i info molio bih neka napiše.

Zadnja izmjena: blue45; Sub sij 27, 2018 8:19 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Sub sij 27, 2018 5:49 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes fahrer
Mercedes fahrer

Ime: Zvonimir
Godište: 1946
Moj auto: Mercedes W140 300SE godina 1991-215.000 KM
To nije 97 god.,nego96 god.Na krovu je antena od telefona,a na poklopcu od kofera je antena za Navigaciju .Telefon nemozes upotrebljavati jer to je stara D mreza koja vise nepostoji.Tako isto i navi nemozes uotrebljavati jer to je APS sistem koji vise nepostoji.U koferu sa lijeve strane se nalazi nekadasnji Navi sistem.Pogledaj dali unutri nalazi i CD.Taj tvoj komplet sistem mogao bi se MOZDA u Njemackoj da preopravi ali cisto sumjam da bi od toga nesto ispalo,jer i ja imam radio sa APS sistemom i nema sanse da ga osposobim da radi.U podacima od auta nestoji koji typ radio aparata je ugradjen.Ako moze jedna slika od aparata bi bila pozeljna:
Za sada toliko.

Sub sij 27, 2018 7:20 pm
Mercedes štovatelj

'96 godište
Moja isprika trebalo je pisati 1996. godina za auto, tako piše i u dokumentima od auta, greškom sam upisao '97.

Točno, u uređaju je cd za navigaciju. Svjestan sam da taj sustav nije upotrebljiv za navigaciju, samo mi je bitno može li se ugraditi novi radio i spojiti na postojeću instalaciju a da zvučnici rade kao i sa starim, ako je komplikacija velika odustajem. CD changer je ispravan i nakon toliko godina, ali se ne sjećam kad sam zanji put slušao cd. :smile:

Fotografija od radija

Slika

Zadnja izmjena: blue45; Ned sij 28, 2018 8:39 am; ukupno mijenjano 2 put/a.

Sub sij 27, 2018 8:10 pm
Mercedes fahrer
Mercedes fahrer

Ja novi radio nebi ugradjivao.Tvoj radio je super radio i ima odlican zvuk sto se tice stereofonije.Ugradjen ti je Chenger i ti imas komplet audio sistem sa vrhunski tonom.Naravno radio ima i prikljucak za automatsku antenu.
Ovo je moj radio,i kako vidis skoro su isti.

Slika

Sub sij 27, 2018 8:36 pm
Mercedes štovatelj

'96 godište
Ovo rješenje s telefonom sa strane mi se više sviđa, kod mene je telefon s gornje strane rukonaslona između vozača i suvozača. Razmišljam da taj dio zamijenim klasičnim jer mi je ovako rupa, nije spretno za ruku, pa ako naleti negdje povoljno s kakvog karambola taj dio zamijenit ću.

Pitat ću još nešto, riskirajući da se obrukam :smile: , čemu točno služe ona dva gumba između otvora za ventilaciju - s crvenom i plavom oznakom , jer klima je automatska, pa mi nije jasna funkcija. :beer: Vidim po slikama da ih imaju i jedan i drugi auto, samo su malo drugačije veličine i oblika (kod mene je tu i display od parking senzora iznad njih).

Ned sij 28, 2018 8:42 am
Mercedes fahrer
Mercedes fahrer

Tvoj model je mladji od moga ali funkcije su iste.Ako ti je i pored klime u autu hladno,ukljuci jednostavno crveni salter i topal zrak dolazi direktno iz sredisnje konzole.Tako isto i obratno ako ti je u auto previse velika temperatura koristi plavo dugme.Plavi salter se primjenjuje pretezno u ljetnim danima.
Ja licno jako rijetko koristim ta dva saltera jer, temperatura je kod mene uvjek na 23 stepena nastelovana.
Sto se tice konzole za telefon,nju mozes jos i danas da kupis kod mercedesa,ili preko eBaya.Pripazi amo na boju da bude u skladu sa srednjom konzolom.
Ovo ti je najljepsa konzola za tvoj auto.Telefon na konzoli je stari Siemns S10 model.Naravno da mozes staviti i neki moderniji telefon.Telefon moze da bude od firme Nokia i oni se ugradjuju komplet.Znaci da za vrijeme voznje nemoras da úpotrebljajes slusalicu jer je zvucnik u samoj konzoli vec ugradjen.
Mikrofon se instalira ili u sredini konzole ili sa strane na lijevoj strani.
http://www.pie-com.de/kuda/mercedes/s-k ... klasse.htm

Ned sij 28, 2018 11:07 am
Mercedes štovatelj

'96 godište
Naletio sam na nešto potencijalno zanimljivo, a opet ne preskupo čime bih dobio isto kao i sa novim radiom uz gotovo nikakvo potrebno petljanje s instalacijom. Koliko sam shvatio taj modul se spoji umjesto CD changera i preko njega se dobije funkcionalnost reprodukcije glazbe sa USB sticka, SD kartice, konektor paše za mercedes, radio ga prepoznaje.

Prema fotografiji koju sam gore stavio i opisu uređaja na aliexpressu (ima više varijanti možda neka druga odgovara) može li netko reći je li moj radio podržan ili s tim modelom ne radi. Vidim da spominje i mogućnost bluetooth funkcionalnosti, dakle dobije se bluetooth handsfree s mobitela.

Zvonimir ili netko tko se dobro razumije ako možete reći da li bi to pasalo? 80 USD nije puno a dobije se mogućnost mp3 reprodukcije u kombinaciji s originalnom instalacijom. Kao da imam novi radio a stari radio ostaje.

Sub vel 17, 2018 1:36 am
Mercedes fahrer
Mercedes fahrer

Napisi koji je model radioaparata kod tebe ugradjen jer postoje 2 takva razlicita modela.Posalji link da se vidi koji adapter mislis da ugradis t.j. dali je kompatibel sa tvojim aparatom.Treba znati dali na mjesto prikljucka od Chengera pase taj uredjaj koji mislis da ugradis.Ili sam ja to sve krivo razumijo?
Ako si mislio na ovako nesto,onda moras znati dali je kompatibel sa tvojim prikljuckom od Chengera.

https://www.amazon.de/Adapter-Mercedes- ... B00DU8QT0O

Sub vel 17, 2018 9:18 am
Mercedes štovatelj

'96 godište
Isprika momci, zeznuo sam nešto s linkom, htio sam kratak link ali nije uspjelo pa je post ostao bez linka :bonks: . Yatour je proizvođač.

Moj radio se vidi u gornjem postu jednom, ja sam stavio fotografiju svog kokpita, nakon čega je Zvonimir posao svoj.

Evo linka na uređaj na aliexpressu koji me zainteresirao:

https://www.aliexpress.com/item/Yatour- ... autifyAB=0

Muči me to što po specifikaciji neisam uspio shvatiti paše li ili ne kod mene, bolje ste upućeni pa ako možete iščitati iz specifikacije.

Custom fit je super rješenje, pogotov ovi android novi sad, zaista su moćni uređaji. Ili gdje paše 2din univerzalni. Ovdje nije takav slučaj. Imam u drugom autu pioneer multimediu uparenu sa kompatibilnim (nabavio svojedobno sa aliexpressa) gps boxom, isto fino radi, nema sve funkcije kao ovi kinezi novi ali sam se jednom opekao sa kineskom multimediom pa sam nakon toga prije koju godinu uzeo pioneer. Sada i kinezi rade čini mi se bolje uređaje, vjerojatno im je implementacija androida koji već ima sve moguće điđe omogućila da naprave dobre multimedije, jer je hardver praktički unutra koa od mobitela ili tableta, a tu su već savaldali gradivo.

Ne bih išao na 2din nikako, na drugom autu (focus mk1) sam ugrađivao i trebalo je neke intervencije izvesti, čovjek koji je to radio je pravi majstor i složio je, ali lako za forda ako treba danas sutra nabavi se nova maska za kokpit, ali na CL500 nema šanse da režem drvo, tko će nać sutra taj dio interijera, ako i nađem vjerojatno u lošijem stanju nego moj i skupo prilično.

Dakle, ako bi mi yatour ili nešto slično uz jednostavnu ugradnju omogućilo mp3 to mi je ok rješenje. Još uvijek razmišljam i o novom radiju nekom bez cd drivea, samo sa usb konektorom, ali kao što je ranije Zvonimir rekao dobar je ovo radio pa možda ipak ne.

Isprika još jednom što fali link u gornjem postu.

Sub vel 17, 2018 2:04 pm
Mercedes štovatelj

'96 godište
To sam si baš razmišljao koliko je upotrebljivo sučelje tog radija, odnosno koliko je iskoristiv za reprodukciju mnogobrojnih pjesama po folderima.

Radio mi je zadnja stavka u tom autu jer nisam često u njemu, a budući da CD-e ne koristim već godinama, tražim jednostavnu i ne preskupu alternativu. Razmislit ću još pa vidjeti koju soluciju odabrati, možda uleti na kraju neki pioneer bez CD drivea. U svakom slučaju sad sam malo pametniji po tom pitanju.

-- Sub vel 17, 2018 3:07 pm --

Zvonimir napisao:
Napisi koji je model radioaparata kod tebe ugradjen jer postoje 2 takva razlicita modela.Posalji link da se vidi koji adapter mislis da ugradis t.j. dali je kompatibel sa tvojim aparatom.Treba znati dali na mjesto prikljucka od Chengera pase taj uredjaj koji mislis da ugradis.Ili sam ja to sve krivo razumijo?
Ako si mislio na ovako nesto,onda moras znati dali je kompatibel sa tvojim prikljuckom od Chengera.

https://www.amazon.de/Adapter-Mercedes- ... B00DU8QT0O

Upravo tako sam i mislio, changer se odspoji a ta "kutijica" spoji čime se dobije mogućnost reprodukcije mp3. Kad ulovim vremena pogledat ću kakav konektor je od changera.

Hvala obojici na korisnim informacijama :beer:

Sub vel 17, 2018 3:02 pm
Mercedes fahrer
Mercedes fahrer

Pogledaj ovu semu sto sam nasao.

Slika

Slika

Prikljucak za CD Chenger je C3
Ukoliko radio ima ovakav prikljcak,onda pod slovom J je ovaj prikljucak za Chenger.Ako ti je mrsko da vadis radio napolje,onda napisi koji je model od Chengera kako bi znao dali prikljucak pase ili nepase.

Slika

Pogledaj ovaj link
https://www.ebay.de/itm/USB-SD-Adapter- ... rmvSB=true

Sub vel 17, 2018 3:51 pm
Mercedes fahrer
Mercedes fahrer

8cilindara napisao:
Ima netko viška one male štapiće za vađenje originalnog radija, ja ih nemam, a to su ovi na videu - čovjek ih je napravio kao kopije originala, napravio bi ih i ja - ali nemam original kao predložak...

https://www.youtube.com/watch?v=ElpqNmGyA_Y

https://www.ebay.de/itm/Auto-Radio-ENTR ... rmvSB=true

Ned lip 03, 2018 4:55 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 12 post(ov)a ]