Sada je Sub ruj 21, 2019 7:09 pm

Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
čudan rad brisača na w203 
Autor Poruka
Mercedes entuzijast

Ime: Sanjin
Godište: 1982
Moj auto: Mercedes-Benz C 200 CDI W203 '05
Beks napisao:
HrvojeTK napisao:
Moj isto nema senzor za kisu, a intenzitet rada brisaca ovisi o brzini, tocnije, ako rade najvecom brzinom, kad auto stane na semaforu i sl ta se brzina drasticno smanji jer nema smisla da tada brisaci rade ko ludi

Ovo je dobro napisano,ovakvu situaciju sam imao na w210....... :beer:

I kod mene na W202 je isto, ako stojim prebaci na manju brzinu. Jedino ako je na jedinici onda nista ne mijenja.

Čet ožu 26, 2015 3:56 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes štovatelj

Ime: Sadikovic
Godište: 1981
Moj auto: W203
Pozdrav svima,

kao prvo da se izvinem ako nisam ispuno neke početne uslove za novog člana na forumu, ali stvarno nemam vremena.

imam problem sa senzorom za kišu na w203 2002. god. Kada prebacim na 1 stepen brisanja tada bi se trebao aktivirati, međutim kod mene radi normalno ( uvijek istom brzinom na prvom stepenu ) a i 2. stepen je iste brzine. Senzor uopšte ne radi.

Samo jednom je senzor radio ( kiša je padala kao da se je nebo otvorilo ).

Znam da je prethoni vlasnik mijenjao šoferšajbu i nekako mi ima puno onog "gela" nisam nigdje vidio da tako izleda.

Na ručki za brisače laganim očnim dodirom se aktivira 1x brisanja, malo jači dodir 2x brisanje. A nekada on radi neprekidno kao da je u prvom stepenu.

Ima li neko neku ideju.

Hvala unaprijed

Pozz i kišnog Sarajeva

Pet lis 16, 2015 1:01 pm
Mercedes štovatelj

Ime: Dražen
Godište: 1973
Moj auto: Mercedes C Class (w203), 220 CDI, T model Classic
Dakle, tema je stara ali da ne otvaram novu pitat ću ovdje.
Imam w203 2004.g. (redizajn).

Kada je ručica brisača na postavljena na interval brisači rade u intervalu i ako pada kiša i ako ne pada. Na položaju 1 rade stalno, na rade brže itd. Dakle, rade kao da nema senzora. Međutim, ako je na 1 i rade stalno, i ako stanem na semaforu dok pada kiša brisači prestanu raditi, što znači da senzor ipak postoji. Mene sad zanima zašto ne reagira na intervalu? Koliko znam na većini auta je tako da kad staviš na interval da ili na AUTO da brisači počnu raditi samo čim počne kiša padati. U čemu je problem?

Ned stu 25, 2018 3:30 pm
Profil Šalji privatnu poruku Web stranica
Mercedes fahrer

Ime: Nermin
Moj auto: C220 T model 2006 god
Dado Arba napisao:

Kada je ručica brisača na postavljena na interval brisači rade u intervalu i ako pada kiša i ako ne pada. Na položaju 1 rade stalno, na rade brže itd. Dakle, rade kao da nema senzora. Međutim, ako je na 1 i rade stalno, i ako stanem na semaforu dok pada kiša brisači prestanu raditi, što znači da senzor ipak postoji. Mene sad zanima zašto ne reagira na intervalu? Koliko znam na većini auta je tako da kad staviš na interval da ili na AUTO da brisači počnu raditi samo čim počne kiša padati. U čemu je problem?

mercedes je uradio sistem tako da kada su brisači uključeni na stalno brisanje , prilikom stajanja na semaforu , itd , brisači se uključe ponekad , a to isto važi i za brisač zadnje šajbe koji nije uključen i kad pada kiša kad ubaciš u rikverc brisač se uključi

Ned stu 25, 2018 5:30 pm
Mercedes štovatelj

Bosna napisao:
Dado Arba napisao:

mercedes je uradio sistem tako da kada su brisači uključeni na stalno brisanje , prilikom stajanja na semaforu , itd , brisači se uključe ponekad , a to isto važi i za brisač zadnje šajbe koji nije uključen i kad pada kiša kad ubaciš u rikverc brisač se uključi

Ok, ali zašto mi onda radi na intervala i kada pada i kada nepada? I zašto na intervalu radi samo interval iako je vani pljusak?

Ned stu 25, 2018 6:41 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Renato
Prezime: Ribarić
Godište: 1992
Moj auto: CLK270 CDI '05.
190E 2.2-16 (M111) '91.
Zato jer nemaš senzor za kišu... Ova shema na semaforu ti ide preko CAN sistema, znači kad se auto ne kreće, kad je brzina 0, brisači ne brišu. Isto tako ti brisači ne rade ako su otvorena vrata ili hauba...

Bolje biciklom u noćni provod nego Mercedesom na posao.

Pon stu 26, 2018 7:49 am
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM
Mercedes štovatelj

riba1992 napisao:
Zato jer nemaš senzor za kišu... Ova shema na semaforu ti ide preko CAN sistema, znači kad se auto ne kreće, kad je brzina 0, brisači ne brišu. Isto tako ti brisači ne rade ako su otvorena vrata ili hauba...

Ali brisači na položaju 1 ili 2, kiša pada, stanem i brisači stanu. Zašto?
Zadnji brisač se sam uključi kada pada kiša i vozim u rikverc.

Pon stu 26, 2018 4:37 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Renato
Prezime: Ribarić
Godište: 1992
Moj auto: CLK270 CDI '05.
190E 2.2-16 (M111) '91.
Ne kužim kaj ne kužiš... :mrgreen:
Senzor za kišu samo regulira brzinu rada brisača i to samo kad je ručica u položaju za intervalno brisanje. Ti ga nemaš. Evo, maloprije provjerio u data karti.
Gašenje brisača na semaforu (neovisno u kojem položaju je ručica) imaju sve W203/W209/W211 itd. bez obzira jel imaju senzor za kišu ili ne... Tim gašenjem se bavi CAN sistem, a input o brzini uzima od ABS senzora.
Stražnji brisač isto pali CAN sistem, opet neovisno o senzoru za kišu, a upalit će ga kad je ručica u položaju za intervalno, sporo ili brzo brisanje i kad auto ubaciš u rikverc.

Bolje biciklom u noćni provod nego Mercedesom na posao.

Pon stu 26, 2018 6:42 pm
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM
Mercedes štovatelj

Ime: Zoran
Godište: 1968
Moj auto: W211
E 220 CDI
2007
Probaj zamjeniti relej brisaca

Pon stu 26, 2018 9:34 pm
Mercedes štovatelj

riba1992 napisao:
Ne kužim kaj ne kužiš... :mrgreen:
Senzor za kišu samo regulira brzinu rada brisača i to samo kad je ručica u položaju za intervalno brisanje. Ti ga nemaš. Evo, maloprije provjerio u data karti.
Gašenje brisača na semaforu (neovisno u kojem položaju je ručica) imaju sve W203/W209/W211 itd. bez obzira jel imaju senzor za kišu ili ne... Tim gašenjem se bavi CAN sistem, a input o brzini uzima od ABS senzora.
Stražnji brisač isto pali CAN sistem, opet neovisno o senzoru za kišu, a upalit će ga kad je ručica u položaju za intervalno, sporo ili brzo brisanje i kad auto ubaciš u rikverc.

E sad kužim :)

Da, to je onda to. :)

-- Uto stu 27, 2018 1:00 am --

MK2 napisao:
Probaj zamjeniti relej brisaca

Mislim da je Riba ipak sad sve dobro objasnio :)

Pon stu 26, 2018 11:56 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 25 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2