Sada je Sub ožu 28, 2020 4:14 pm

Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Mercedes Benz 540K Spezial Roadster - Hermann Goering 
Autor Poruka
Mercedes ovisnik

Ime: Darijan
Godište: 0
Moj auto: W220
Od kad je mislav pricao o fenomenu "auto Eve Braun" u topicu o navodnom autu Goeringa pretrazivao sam po internetu da vidim da li cu naletiti na neki Mercedes koji se veze uz nekog clana Nazi njemacke.
Tako sam naletio i na ovaj auto koji po dostupnim informacijama jest stvarno i bio u posjedu Hermana Goeringa (i radjen tocno za njega).
Radi se o Mercedes Benzu 540K iz 1936. godine. Navodno je ukupno 447 Spezial Roadstera napravljeno.
Ovaj blindirani model, raden po narudzbi za Goeringa je navodno naden u Berchtesgadenu u Bavarskim alpama. Auto su pronasli americki vojnici poznate 101 zracne divizije "Screaming Eagles" (na prednjem braniku sa lijeve strane se vidi oznake 101-e zracne divzije (101st Airborne Division).
Auto je zatim koristen kao sluzbeno vozilo americkog generala Maxwell Taylora, zatim odveden u SAD gdje je prodan na drazbi i nalazi se u privatnoj kolekciji od 1958. godine.
Veoma zanimljiva povijest ...

Slika

Slika

Slika

Slika

Sri stu 29, 2006 5:42 pm
Profil Šalji privatnu poruku Web stranica
Mercedes ovisnik

Ime: Mladen
Godište: 1958
Jako zanimljiv auto i još zanimljivija priča. Samo da li je autentična.

Možda bi Mislav mogao znati više o tome.

Sri stu 29, 2006 8:00 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail MSNM/WLM
Mercedes ovisnik

Evo jos malo informacija sta sam iskopao vezano za povijest ovog auta. Prica ima dosta detalja koji se vjerujem mogu na neki nacin provjeriti da bi se potvrdila autenticnost.

Auto je pronaden 4.5.1945. godine od strane C Company, 326th Engineers, 101st Airborne Division "Screamin Eagles".
Americki General Major Maxwell Tayor koristio ga je kao svoje sluzbeno vozilo dok ga nije preuzelo americko Ministarstvo Financija (US Treasury Departament) u Washingtonu koje ga je koristilo u sklopu pobjednicke turneje kojom su se skupljao novac (ne znam za sto tocno). Desetak godina kasnije, tocnije 1956. u Marylandu, vozilo je stavljeno na drazbu i kao sta sam napisao, nalazi se u privatnoj kolekciji od '58.
Navodno postoje dvije rupe od metka koje je ispalio jedan od vojnika na dan kad je vozilo pronadeno a koje su u spomen na taj dan amerikanci odlucili ostaviti kad su sredivali auto.

U prvome postu sam izgleda napisao krivu informaciju. Navodno je proizvedeno 319 modela 540K Spezial Roadster. Inace, auto je kao nov kostao tadasnjih 28,000 Reichmarka sta je bila tada ogromna svota za koju se mogla kupiti pristojna kuca. Uzmite u obzir da je jednostavniji modeli, npr. 500K kostali 9,000 Reichmaraka.

Kao i mladen, i ja se nadam da mislav ima koju informaciju vise o ovome autu...

Zadnja izmjena: Prinz Eugen; Sri stu 29, 2006 11:13 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Sri stu 29, 2006 11:09 pm
Mercedes štovatelj

Zanimljivo, zaista zanimljivo. Vjerujem da je priča autentična, jer se i na slikama vidi na proširenim sjedalima udubljenje od debele guzice Hermana Goeringa i od američkog generala.A i na zadnjoj haubi se vidi udubljenje na mjestu gdje je Leni Riefenstahl udarila štiklom kad su se posvadili.
Istina je samo da su taj tip auta vozili SS i wermacht oficirčine i da su ih nakon rata pljačkali američki soldati i slali brodovima doma.Tako sam jednom našao i repaša iz Titove pratnje sa razbijenim svjetlom kao otiskom Jovankine štikle.
Evo linka pa rasudite sami.
http://www.conceptcarz.com/vehicle/z909 ... fault.aspx
Ima naokolo još sexy slika starih mercedesa.
Kao ispravak netočnog navoda, proizvedeno je u Sindelfingenu ukupno 419 podvozja (šasija) sa 540 motorom(još 342 sa 500K motorom), od toga 29 roadstera, 4 obična i 25 posebnih. Erdmann i Rossi su imali još 29 podvozja za svoje karoserije.Za vrijeme redovne proizvodnje.
Nakon rata jedan legendarni nijemac, vrlo ugledan čovjek je na podvozjima izvornih limuzina radio spezial roadstere i do smrti ih je proizveo nekih četrdesetak.Izvorni auti, izvorna podvozja, izvorni MB brojevi podvozja i motora. Inače to su auti sa drvenim tijelima (karoserijama) koja su prevučena limom.
U prilogu slika radova u tijeku na sličnom projektu.

Slika

Sri stu 29, 2006 11:10 pm
Profil Šalji privatnu poruku
Mercedes ovisnik

To je taj link gdje sam nasao tu pricu. Moram priznati da sam ja mislio da je prica istinita. Pretpostavljam da se ovi podaci mogu na neki nacin provjeriti pa vidjeti da li je sta od toga istina ili nije?
BTW, radi li jos danas netko replike po ovome roadsteru?

Sri stu 29, 2006 11:25 pm
Mercedes štovatelj

Uglavnom su "poznati auti" poznati i zna se gdje su. I uglavnom su ih rusi pokrali, ne američani. Otprilike 3 ili 4 auta sa dokumentiranim vlasnicima se nalaze u Rusiji, Bormannov Horch, itd. Jasno koje kakvi poluanonimni naci generali su se predavali američanima i englezima zajedno sa autima, ali upitna je vrijednost auta generala Von Stauffenberga(izmislio sam ime) kao da to autu diže vrijednost.w153 i 540 roadster su rijetki auti po sebi i nikakvo ime im ne može dignuti vrijednost. U ovim slučajevima, a iz vlastitog iskustva govoreći, ljudi pripadaju autima, a ne auti ljudima.
Uostalom u priču o poznatom autu i vlasniku možemo povjerovati tek kada objave presliku mikrofilma sa izvornim računom i narudžbenicom i sliku brojeva podvozja i motora.
Danas ne znam da li ijedan karoserist nastavlja slagati tijela roadstera na izvornim podvozjima, ali vrlo lako, nijemci ne pitaju koliko košta i u kojem stanju je 500 ili 540, ako se pojavi igdje u svijetu.
Neizvornih kopija ima i danas.Npr. :
Slika

Zadnja izmjena: mislav; Čet stu 30, 2006 6:41 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Čet stu 30, 2006 10:17 am
Mercedes ovisnik

Ime: Dario
Moj auto: Mercedes E200
Von Stauffenberga(izmislio sam ime) kao da to autu diže vrijednost.

Kaj nije taj von Stauffenberg htio ubit Hitlera pa mu nije uspjelo :)

Čet stu 30, 2006 12:41 pm
Mercedes štovatelj

Da, grof Claus von Stauffenberg i njegov brat Berthold su htjeli spasiti Njemačku od posvemašnjeg poniženja, tako što su pokušali neuspješan atentat na češkog kaplara u Vučjoj jazbini. Nevažno koji auto su imali, i da li je preživio do danas, ali da se ne ponavljam više:
RIJETKOM AUTU POZNATI VLASNIK NE DIŽE CIJENU I AUTENTIČNOST JE UVIJEK UPITNA.
Btw, imam ja doma mercedesa od Ericha Kaestnera i unimoga od Leni Riefenstahl kojeg je vozala po Sudanu, ak neko hoće kupiti dao bih jeftino, samo pol milijuna eura svaki. Nemam izvorne knjižice vozila sa pečatima, niti servisnu knjižicu, al auti su fakat originalni, časnu riječ, ma uvjeravam vas, sto posto.Ima negdje na netu slika Leni na unimogu, eto, baš taj auto ja prodajem, taj je auto od nje dobio kum od mog dede koji je bio njen ljubavnik, evo dam još jeftinije, za 490 tisuća svaki. Tko donese keš, može još 5 tisuća eura niže.
Lani je prodan za 80 tisuća ak se ne varam papin golf trojka, ali je diler objavio presliku knjižice u kojoj piše prvi vlasnik Josef kardinal Ratzinger.
To je dokaz, a ne priče rekla kazala. Osim toga zar prije drugog svjetskog nije u njemačkoj bilo još tvornica, Maybach, Horch, BMW, itd.
Pa nije mercedes bio isključivo auto dužnosnika trećeg reicha. To je bila aristokratska i buržoaska vozilica.

Čet stu 30, 2006 2:34 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Mladen
Godište: 1958
Da, grof Claus von Stauffenberg i njegov brat Berthold su htjeli spasiti Njemačku od posvemašnjeg poniženja, tako što su pokušali neuspješan atentat na češkog kaplara u Vučjoj jazbini. Nevažno koji auto su imali, i da li je preživio do danas, ali da se ne ponavljam više:
RIJETKOM AUTU POZNATI VLASNIK NE DIŽE CIJENU I AUTENTIČNOST JE UVIJEK UPITNA.
Btw, imam ja doma mercedesa od Ericha Kaestnera i unimoga od Leni Riefenstahl kojeg je vozala po Sudanu, ak neko hoće kupiti dao bih jeftino, samo pol milijuna eura svaki. Nemam izvorne knjižice vozila sa pečatima, niti servisnu knjižicu, al auti su fakat originalni, časnu riječ, ma uvjeravam vas, sto posto.Ima negdje na netu slika Leni na unimogu, eto, baš taj auto ja prodajem, taj je auto od nje dobio kum od mog dede koji je bio njen ljubavnik, evo dam još jeftinije, za 490 tisuća svaki. Tko donese keš, može još 5 tisuća eura niže.
Lani je prodan za 80 tisuća ak se ne varam papin golf trojka, ali je diler objavio presliku knjižice u kojoj piše prvi vlasnik Josef kardinal Ratzinger.
To je dokaz, a ne priče rekla kazala. Osim toga zar prije drugog svjetskog nije u njemačkoj bilo još tvornica, Maybach, Horch, BMW, itd.
Pa nije mercedes bio isključivo auto dužnosnika trećeg reicha. To je bila aristokratska i buržoaska vozilica.

Sjetio sam se dok si spomenuo Horcha, Goebels je navodno imao Horcha, jer mu jednostavno nije odgovarao ili nije htio imati Mercedes.

Probao sam to pronaći u onoj famoznoj Wikipediji, ali nisam našao, ali ima negdje na netu :? :? :? .

Čet stu 30, 2006 3:33 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail MSNM/WLM
Mercedes štovatelj

Nek digne dva prsta tko misli da se Goering sam vozio u autu i da nije imao službenog vozača i službeni auto. Ili tko misli da je on išao na posao u 540 Roadsteru. Ili svi ostali naci glavešine.
Inače znam za jednog gospona u Italiji koji ima 320 cabrio A, svijetlo svijetlo plave boje koji je isto tako pripadao Goeringu.
Možda da otvorimo posebnu rubriku, Herman Goering i svi njegovi mercedesi.

Čet stu 30, 2006 4:10 pm
Mercedes ovisnik

Da, ovako obrazlozeno prica izgleda kao 'krojena po mjeri'. Moguce da je auto nadjen negdje gdje se mogao povezati na neki nacin sa Georingom te je to tako i iskoristeno (da se poveca 'vrijednost' ratnog plijena).
Pretpostavljam da je dio price dok je bio u sluzbi US Army istinita.
Stvarno, ovako izgleda da je svaka Nazi faca imala u posjedu barem 10-ak vozila.
Jos kad se zna kako je Goering izgledao i sta je sve konzumirao pravo je cudo da je mogao volan okretati. Ja sam doduse mislio da je uvijek imao vozaca, cak i u takvom autu...

Čet stu 30, 2006 6:22 pm
Mercedes štovatelj

Moj omiljeni arhitekt, slavni Frank Lloyd Wright (Kuća na slapovima, Sunčani polukrug) u sutonu života kupio si je dva mercedesa 300, Adija i krilnog SL-a.
Misli ni itko da Krilni 300 SL vrijedi više, jer ga je vozio FLW?Sve krilne mercedese su vozili poznati,slavni ili uspješni.
Posjedovanje i vlasništvo nad klasičnim mercedesom je hobi po sebi i čovjeku pruža dovoljno užitka, a takav auto ima vrijednost nezavisnu o statusu prethodnih imatelja. Mene bi bilo sram pred nekim strastvenim kolekcionarom reći,znate imam 540 Roadstera, ali ne nekog običnog serijskog, već od Eve Braun. Bilo tko tko posjeduje rijetkog mercedesa je faca.Radi mercedesa. I ne mora otkriti ameriku ili lijek protiv raka.
Slika

Čet stu 30, 2006 6:55 pm
Mercedes ovisnik

Ovo sa 300SL je istina (barem kad su kupljeni kao novo vozilo).
Imas li mozda jos koju sliku neke 'poznate' licnosti sa Mercedesom (mislim na stare slike)?

Čet stu 30, 2006 7:00 pm
Mercedes fahrer

Ime: Jakov
Moj auto: W123 coupe i R107
Kuća na slapovima mi je uvijek bila ideal,potpuno pogođeno što se tiče mog ukusa...

Ned pro 03, 2006 12:37 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes ovisnik

Vidio sam slike kuce, stvarno lijepo izgleda ali ne znam da li bi se uspio priviknuti na buku slapova...

Ned pro 03, 2006 2:13 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće