Sada je Sri tra 08, 2020 10:25 pm

Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Pitanja u vezi prepravki W115 
Autor Poruka
Mercedes entuzijast

Ime: Almin
Godište: 0
Moj auto: W203 C200 CDI Avantgarde, W124 200D
Pozdrav,
naime nasao sam w115 za kupit, nije u nekom posebnom stanju ocuvanom, ali nije istuhnuo puno. Moze se reci sto se hrdje tice solidno stanje. E sad auto je crvene boje, naravno da bi to islo na farbanje opet, ali crvena boja mi se veoma svidja na tom autu.
Tako da bi najradije opet auto u crvenu boju ofarbao. Unutrasnjost bi volio u bež kozu uraditi, i sve tepihe nanovo uraditi...

E sada nemojte mi se smijati, ali odavno mastam o ovakvom Mercedesu sa 4vrata ali u cabrio izvedbi. Prijatelj mi je autolimar jedan od najboljih u kraju i on bi samnom to zajedno odradio. E sad da vas pitam, da li je moguce osjeci ovaj krov, a da vozilo ne klekne...
Tj, ojacao bih ja pod, ali ima li neko konkretne savjete kako je to moguce izvesti?

Mnogi od vas ce reci da ostavim Mercedesa u originalnom stanju, tj da ga restauriram u njegovo originalno stanje...
To bih uradio kada bi bio reponja ili neki stariji model od w115, ali sa ovim imam bas takve planove...
Uradio bi to veoma kvalitetno.
E da u njemu je motor dal 240d iz w123 ili 250d iz w124...
E sad da cujem sta cete vi reci na sve ovo. Koliko uopste vrijedi ovo auto u ovakvom stanju?

Slika

Uploaded with ImageShack.us

Slika

Slika

Sub tra 24, 2010 10:12 am
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM
Mercedes štovatelj

Ime: Davor
Prezime: Savic
Godište: 1974
Moj auto: Mercedes W115 200D
1976.
Prvo mislim da ti je steta takvo sto raditi. Bolja varijanta ti je potraziti cabrio verziju pa nju urediti kako spada....

Ako si bas ljuto odlucio, racunaj da ces znacajno narusiti stabilnost karoserije te da ces morati osim pragova pojacavati i pod te ugraditi torzijska ojacanja kako ti se karoserija ne bi uvijala pod naprezanjima.

Sasvim drugo pitanje je kako mislis rijesiti atest i tehnicki pregled, jer, iz mog dosadasnjeg iskustva, ovo teeesko prolazi.
Cak i kod relativno jasnih i cistih situacija Centar za vozila Hrvatske pravi probleme.... ali mozda budes imao srece...

A reci cu ti i ovako. Imam W115 i premda na njoj nista nije mijenjano, trudim se ostaviti je sto blize originalnom stanju. Tada najvise vrijedi i najbolje radi.

Sub tra 24, 2010 8:56 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes entuzijast

Naravno da sam planirao uraditi torzijska ojacanja, ne samo pragove pojacati... Jer znam sta bi se desilo bez veoma dobrog ojacanja poda!
To su moje neke ideje i planovi... Sad da li cu bas to uraditi nije 100% sigurno. U suprotnom cu pokusat vozilo restaurirat prema fabrickom stanju. Ali za te stvari mi se bas i ne svidja w115, vise mi se svidja ponton i reponja...

Hvala na savjetima.

Ned tra 25, 2010 2:37 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Karl
Moj auto: Mercedes
davors napisao:
Prvo mislim da ti je steta takvo sto raditi. Bolja varijanta ti je potraziti cabrio verziju pa nju urediti kako spada....
Evo, da ti odmah kažem da je može tražiti po cijelom svijetu i da je neće pronaći, jer je Mercedesa A114 i A115 ("A" je oznaka za "Cabrio") proizvedeno, po zvaničnim MErcedesovim podacima, sveukupno sa svim motorima, u izvedbama sa dvoje i četvoro vrata tačno 0.000 komada.
Bilo je par firmi, ipak, koje su sjekle krovove na C114 i pravile što kabriolete, što Targa, što u Baur stilu ("polukabriolete"), ali je to izuzetno rijetko i ili izuzetno očuvano ili potpuno nepopravljivo, a o cijenama mislim da ti ni ne trebam pričati, zaključio si i sam...
Bilo je i par ovakvih stvari, u "kućnoj" režiji, ali to je još rijeđe i najčešće katastrofa od provog dana (vidjeti pod: ojačanja)

Tako da, Davors, od te varijante nema ništa.

Almine, meni taj stražnji kraj malo čudno izgleda, kao da je osovina malo čačkana?
Zašto misliš da je 240D od W123 ili 250D od W124 u njemu? (ako znaš da je nešto što nije fabričko, pogledaj, nemoguće je NE razlikovati OM616 i OM603...)

EDIT:
Ispravljen tipfeler, "230D" u posljednjem pasusu...

Zadnja izmjena: Euroth; Ned svi 02, 2010 12:12 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Sri tra 28, 2010 2:00 pm
Mercedes entuzijast

Pozdrav Euroth,

saznao sam koji je motor u ovoj vozilici. Radi se o 240d 3,0 iz Minike 75-76godiste. ovaj motor:
http://www.mb-w115.de/presse/240d_3.0/ams_240d_3.0.pdf

Auto ide veoma lose, vjerovatno sto je prije bio benzinac pa diferencijal i vjerovatno mjenjac nije mjenjan, tako da je prenos u skripcu... Moja predpostavka...
Pod je dosta istruho, morao bi se srediti...

Informativno koliko vrijedi ovaj auto, u ovakvom stanju sa ovim motorom?

Sri tra 28, 2010 2:52 pm
Mercedes ovisnik

240D 3.0 je OM617, prva serija, kasnije je sličan išao i u W123...
Moguće je da je i original motor. Imaš li broj šasije (Prvih šest brojeva nakon WDB...), po njemu bih ti mogao saznati koji je motor bio u njemu kada je izašao iz fabrike?
Po tvom opisu, vrijedi možda do 300-350-400€, ako je u BiH, iako je tako nešto jako nezahvalno prognozirati sa ove udaljenosti i sa toliko podataka, pa to uzmi s rezervom...
Taj OM617 mu može i dići i spustiti cijenu, zavisno od toga kako se i ti i vlasnik postavite...minika 3.0 je poprilično rijetka, kod nas pogotovo. Pod uslovom da joj je to originalni motor ili bar da je od W115 a ne W123...
Što se samog motora tiče, kako funkcioniše, dimi li, pali li na prvu itd...?

Ned svi 02, 2010 12:11 am
Mercedes entuzijast

pali odlicno, nema problema, a ne dimi nesto veoma malo. minika je 69godiste po papirima. i to bi joj trebali pravi papiri biti.
svakako sam odustao od ovog projekta idem na nesto originalnije, uglavnom javim ukoliko uspijem stim..
pozdrav

Ned svi 02, 2010 10:56 am
Mercedes štovatelj

Ime: Robert
Moj auto: 200D 1971, 230E 1983, 230CE 1984, 220 CDI T 2000,
dobro si se odlučio što si odustao jer ja mislim da bi samoga Cirkusa napravio

u Švicarskoj je jedan Mercedes W115 odrezan krov 4 vrata i izgleda užasno tako bez krova

Pozdrav

P.S. veliš da je pod loš auto loše ide, ja bi dao za taj MB 250 EUR i rastavio ga za dijelove

Pon tra 04, 2011 6:41 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Nermin
Godište: 1989
robig200 napisao:

u Švicarskoj je jedan Mercedes W115 odrezan krov 4 vrata i izgleda užasno tako bez krova

Pozdrav

P.S. veliš da je pod loš auto loše ide, ja bi dao za taj MB 250 EUR i rastavio ga za dijelove

Procitajte pravila foruma i predstavite se u novi clanovi'.Takodje pratite na datume otvorene teme! :smile:

Pon tra 04, 2011 7:05 pm
Mercedes ovisnik

robig200 napisao:

Pozdrav

Ja, in der Schweiz das geht...aber!

Ovdje su cijene drugačije, rekao bih, nerealne za "vaša" poimanja.

A da bi cirkus bio sa srezanim krovom...to definitivno.

Pon tra 18, 2011 1:09 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 10 post(ov)a ]