Sada je Sub kol 18, 2018 8:58 pm

Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Dezinfekcija klime 
Autor Poruka
Mercedes poznavaoc

Ime: Hrvoje
Godište: 1978
Moj auto: C180cdi w204
A160cdi w169
Pozdrav svime,

imate li naviku raditi dezinfekciju klime? Pri tome mislim na kućnu varijantu, sa sprejem i sl.
Koliko često to radite i koje sprejeve koristite?

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Sri svi 16, 2018 8:01 am
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes fahrer
Mercedes fahrer

Ime: Zvonimir
Godište: 1946
Moj auto: Mercedes W140 300SE godina 1991-210.000 KM
Te razne dezinfekcije samo dekuju smrad i kasnije se ponovo pojavi.Najbolje je promjeniti filter klime i smrada vise nema.Filter je mokar od vlage,zastopan od lisca i prasine tako da zrak nemoze da cirkulira kroz filter.

Sri svi 16, 2018 9:29 am
Mercedes fahrer

Ime: Ante
Godište: 1961
Moj auto: W 212 220 cdi
kad klima i ma neugodan miris,najveći je problem vlaga koja se stvara na isparivaću.
Tj dio je nedostupan da bi ga se očistilo primjereno.Postoje sprejevi sa gumenim crijevom .To crijevo je vrlo teško upraviti na pravo mjesto ali uglavnom pomaže.Trebaš pratiti upute na pakovanju u kakvom režimu treba biti klima kada radiš dezinfekciju.Ja sam osobno na više modela MB koje sam imao radio "dezinfekciju" na amaterskoj osnovi....
uglavnom kako je gosp .Zvonimir napisao obavezno zamijeniti i filter. Na tržištu postoji više proizvođača ,uglavnom preferiraj poznatije proizvođače.
Ja sam uočio iz osobnog iskustva kada koristiš klimu osobito ljeti da je najbolje prije dolaska na krajnju destinaciju isključiti klimu desetak ili bar pet minuta prije ,i tako pustiti toplini motora da osuši isparivač i tako onemogućti stvaranje gljivica i pljesni koje pruzrokuju neugodan miris.
Ja sam ovu godinu odradio dopunu-kontrolu plina, izmjenu filtera i dezinfekciju klime u servisu.Neznam točno kako oni to obavljaju.Uglavnom nemam problema sa mirisom,ali koristim ovu metodu koju sam gore spomenuo,već par godina

evo sa jednog srpskog foruma,dezinfekcija u kućnoj radinosti,nije na odmet pročitati
Priprema

Nabavite sledeće: Asepsol, dezinfekciono sredstvo dolazi kao koncentrat ili kao gotova smesa u boci sa prskalicom. Preporucujem uzimanje koncentrata pošto je isti jeftiniji, oko 70 din, i od jedna boce od 250ml možete napraviti nekoliko litara dredstva, ali će za proces biti potrebno oko 300-400ml. Onu prskalicu za cveće, slično onim prskalicama koje dolaze sa sredstvima za pranje prozora. Filter za kabinski vazduh, ima dve osnovne vrste sa aktivnim ugljem i bez njega. Lično smatram da je ovaj sa aktivnim ugljem bacanje para pošto taj jedan dođe kao četiri obična.
Saznajte gde vam se u kolima nalazi filter kabinskog vazduha, negde je isped suvozača a negde se do njega dolazi iz motornog prostora.

Rad

Ono što treba da uradite je da prvo nađete i izvadite filter, malo ga očistite i utvrdite u kakvom je stanju. Ako nije katastrofalan, malo ga usisajte (tako da strujanje vazduha bude suprotno od onog kako struju dok je filter montiran) i poprskajte asepsolom i ostavite ga u hlad da se osuši (nisu skupi pa možete odma novi da stavite). Zatim kako ste skinuli filter tako je ostala jedna rupa gde se isti stavlja e u tu rupu prskate asepsol (namestite prskalicu da stvara maglu), Asepsol prskate dok ventialtor radi na najjače i dok su otvori za ventilaciju otvoreni. Prskajte bez nekog prevelikog ustručavanja, ja to radim tako što prsnem, napravim 2-3 sekunde pauze pa ponovo i tako dvadesetak puta. Takođe ne zaboravite da pomerate klapnu koja reguliše dali se usisava vazduh iz kabine ili spolja kao i da menjate kuda duva vazduh (ono: na šoferku, na noge i ka licu). Kad potrošite jedno 2 deci upalite klimu da hladi, čisto da se na isparivaču počne stvarati kondezat koji će asepsol preneti na odvod kondenzata. Pustite tako da radi jedno 5-10 minuta i onda ponovo naprskate jedno pola deci asepsola. Potom ugasite auto, klimu i ventilator pa namonitirate novi filter pazeći na smer strujanja (na svakom piše kako treba da struji vazduh kroz njega) i imate dezinfikovan ne samo isparivač, kako rade neki sprejevi za čišćenje uonim metalinim bocama, nego kompetan sistem za unurašnju cirkulaciju vazduha plus vam auto miriše na jabuke a i neće biti više onog neprijatnog miriska koji se javlja pri startu klime
Postupak se po potrebi može ponoviti nakon nedelju dana da budete sigurni da ste izvršili genocid nad žgadijom koja se nakotila.

PS: Istu tečnost možete koristiti za kućne klime kada se ona obilato prska po rebrima unutrašnje jedinice kada efikasno tamani bakterije koje svaraju neprijatan miris

Sri svi 16, 2018 6:29 pm
Mercedes štovatelj

Ime: Tomislav
Godište: 1986
Moj auto: Mercedes W203 C 220CDI
Ja koristim Sonax sredstvo za dezinfekciju klime koje dolazi u maloj limenci. Stavi se klima na recirkulaciju, ubaci se sredstvo koje se prije toga aktivira nasred kabine i to je to. neugodnih mirisa nema neko vrijeme. To dođe oko cca 50kn i može se kupit u skoro svakom trgovačkom centru. :beer:

Čet svi 17, 2018 10:19 am
Mercedes štovatelj

Ime: Kresimir
Godište: 1982
Moj auto: CL 500
'96 godište
Je li netko od vas radio dezinfekciju klime ozonom? Ja sam planirao, bilo je više oglasa na njuškalu svojedobno, ali sad gotovo da i nema. Nije neka lova velika samo nikako naći vremena.

Ne smrdi mi vjerojatno jer je filter mijenjan, ali bilo bi dobro "medicinski" ubiti te mikroorganizme na 20+ godina starom autu. Znam da se u medicini ozon koristi za dezinfekciju jer ubija sve organsko, jedino sam sumnjičav da ti mali uređaji mogu dovoljnu količinu ozona proizvest. :nezna:

Sub svi 19, 2018 6:24 pm
Mercedes fahrer

Ime: Nermin
Godište: 1973
Moj auto: C220 T model 2006 god
Prošle godine sam u jednoj trgovini kupio ovakav sprej sa cjevčicom http://www.golmax.hr/auto-njega-kozmeti ... voda-zraka i uradio kao na video i zasad nema nikakvih mirisova

Ned svi 20, 2018 1:03 am
Mercedes poznavaoc

Ime: Hrvoje
Godište: 1978
Moj auto: C180cdi w204
A160cdi w169
Ja sam promijenio filter kabine i smrad je nestao, iako taj filter nije izgledao ništa posebno uprljan no čini mi se kako barem 2god nije mijenjam. Na A169 zamjena tog filtra je ultra jednostavna i traje doslovno 1min.

Pon svi 21, 2018 8:11 am
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 7 post(ov)a ]