Sada je Ned srp 21, 2019 11:22 am

Odgovori  [ 190 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeće
Mercedes Benz W109 300SEL 3.5 V8 
Autor Poruka
Mercedes ovisnik

Ime: Darijan
Godište: 0
Moj auto: W220
Eto .... neki su vec znali, neki nisu ali uglavnom, evo i mog prvog oldija, odnosno projekta resturacije :P.

Inace, auto je onaj kojeg je na forumu pokazao Nik Jana i kupljen je od njega (pozdrav Niku :bye:).

Uglavnom, malo o autu: radi se o MB W109 300SEL 3.5. W109 je luksuznija verzija modela W108 (vise kroma na karoseriji i vise detalja u unutrasnjosti (vise drva i kroma). Verzija 300SEL (Saloon Einspritz Lang) se od S (sa karburatorom) i SE verzija razlikuje po 20cm vecem medjuosovinskim razmakom, odnosno malo preko 5m duljine.

Ovaj model se proizvodio samo 3 godine, tocnije od 08/1969. do 09/1972. godine i sveukupno ih je proizvedeno oko 9300 komada (oprilike, nemam sad tocan broj). Po cenzusu (iz mislim 2004 godine) ostalo ih je na Svijetu oko 400 (otprilike). Inace, ovaj auto ovdje je jos rijedi u tome sta ima rucni mjenjac sa ovim V8 motorom sta je spadalo u posebnu narudzbu (u svoje vrijeme) i rijetko se trazilo (navodno postoji manje od 100 komada sa rucnim mjenjacem i 3.5 motorom jos "u pogonu").

Za svoje vrijeme auto je bio odlicno opremljen (a to bi se i danas moglo reci) - 3.5 V8 sa 200-230ks (podaci se razlikuju kod razlicitih izvora iako sluzbeni MB govore o 200ks), zracni ovjes, sva cetiri prozora na struju, centralno zakljucavanje, klimauredaj.
Inace, kod ljubitelja ove serije, model sa 3.5 motorom je (nakon 6.3 zvijeri) najtrazeniji jer je (navodno) bolji, odnosno zivahniji i elasticniji od svog "blizanca" za USA trziste, odnosno 4.5 V8 koji zbog slabije kompresije nije "zivahan" kao i 3.5 motor (barem po pricanje amera).

Sta se tice ovog modela: prica je tipicna za "nase" podneblje. Sve sta se moglo zamjeniti sa necim jeftinijim je i zamjenjeno. Motor je izvadjen i zamjenjen 300D dizelom, stavljen je i prijenos od tog motora i zracni ovjes je zamjenjen "obicnim" odnosno oprugama. Srecom, prosli vlasnik (onaj prije Nika) koji je sve to preuredio je zadrzao sve originalne djelove (motor, ovjes, prijenos i ostale manje stvari).

Plan: plan je auto vratiti u stanje sto potpunije originalnosti, odnosno kao na dan kad je prvi put vidio sunce :mrgreen:. Kad vidite kako auto izgleda, znate da nece biti lako (a ovi koji su ga vidjeli to najbolje znaju :P) ali u tome je jos jedan izazov. Kako mi je zelja dobiti za njega F.I.V.A. dokumente (koji bi se navodno trebali uskoro i kod nas izdavati) htio bih da bude sve sto originalnije moze. Sve sta se moze biti zamjenjeno novim, odnosno restaurirano u detalj.
Prvo je na redu limarija, zatim motor i ovjes pa unutrasnjost. Neke sam djelove vec nasao "preko bare" neke tu u Europi a ostalo ce se naruciti novo.

Inace, auto sutra odlazi od Nika na restauraciju a pocetak radova zakazan je za polovicu 12. mjeseca (otprilike).

Toliko ukratko o autu :). Nije to neki ekskluzivni oldtimer koji postaje restauracijom investicija ali to nije ni bitno. Meni je taj model zanimljiv jer ih kod nas nema (ima jedan W109 6.3) ali nema niti jedan 3.5 (a jos je bolje sta je manualac) i jednostavno mi je bio fora :mrgreen:.

Evo sad nesto slika koje smo slikali kad smo zadnji put bili kod Nika (thanks Salsoul na slikama :beer: ) ....

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Pet stu 09, 2007 10:59 pm
Profil Šalji privatnu poruku Web stranica
Mercedes ovisnik

Ime: Nikola
Prezime: Grahovec
Godište: 1986
Moj auto: W123-240D
dugo ti je trebalo da otkriješ tajnu...meni osobno jedna od najboljih linija! :wink:

ima posla...ali da se to sredit ..naravno ne preko noći!kak je motor?

Pet stu 09, 2007 11:20 pm
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM
Mercedes ovisnik

A nisam htjeo nista pisati dok nije bilo sigurno, odnosno dok nisam bio siguran ;).

Motor je kompletan sta se djelova tice ali ima puknuce na bloku nazalost. Kad dodje kod restauratore vidjeti ce se sta sa njime. Zao mi je jer je to original motor. Iako, po razmacima broja sasije i motora bi se moglo reci da nije tako navodno zbog toga sta je posebno narucen rucni mjenjac cekalo se dulje pa zato postoji ta razlika.

Kakav je motor (odnosno u kakvom je stvarno stanju) vidjeti cu naknadno, a dal' je original njegov cu vidjeti kad mi stigne data card iz MB Classic Centra.

Naravno da se ne da preko noci ... biti ce to duugo razdoblje ali nije bitno koliko ce trajati nego kako ce izgledati kad bude gotov.

Inace, evo jedna slika kakav bi trebao biti (interijer) kad bude gotov (ovo je ista unutrasnjost, osim sta moje nije koza kao samo sta ima automatski mjenjac). Lijepo izgleda ha? :mrgreen:

Slika

Pet stu 09, 2007 11:28 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Dario
Moj auto: Mercedes E200
ajd super ipak si se odlucio za taj auto :)
mene isto peče kaj nemam još oldija u garaži za slaganje...znas kak je meni nemam podršku staratelja :zid:

Sub stu 10, 2007 1:02 am
Profil Šalji privatnu poruku
Mercedes fahrer

Ime: Jakov
Moj auto: W123 coupe i R107
Napokon da si nešto napisao o svom vozilu... :mrgreen:
Mislim da griješiš što se tiče exclusivnosti,mislim da se može nositi sa svom ostalom MB excellence ekipom...
Te brojke koje si naveo,kakvo je stanje u vezi toga sa 190sl?mislim da nisu ništa raritetniji od ovog kojeg si ti ubo...
Ustvari,nije ni važno,glavno da uživaš u tome...

Nego,kako do tog data-card,koga da kontaktiram za to?

Sub stu 10, 2007 1:28 am
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes fahrer

Ime: Jakov
Moj auto: W123 coupe i R107
znas kak je meni nemam podršku staratelja :zid:

Tako je bilo meni,na žalost nema ništa od toga dok nemaš svoju paru u žepu....

Sub stu 10, 2007 1:32 am
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes ovisnik

A znam kako je ... ja sam ludio slusajuci Salsoula, Igora, Marka i ostale vlasnike oldija kako lijepo raspravljaju :P.

Sta se tice razlike sa 190SL , njih je radjeno malo manje od 26.000 (i puno veci broj ih je ostao) ali to je ipak roadster, "siromasni" brat 300SL-a. Cijeli "feeling" oko tog auta je specifican, bez obzira koliko je ovaj rijedi. Ovo je ipak "obicni" sedan ...

Sta se tice data card, pogledaj OVDJE na stranici MB Classic centra ...

Ja krecem sad za pola sata kod Nika, slep sluzba je vec na putu. Stavim slike veceras kad se vratim ...

Sub stu 10, 2007 11:34 am
Mercedes ovisnik

Ime: Dusko
Moj auto: W204/W164/sprinter/smart
Znaci tajna otkrivena.. Izabrao si odlican model, jedino je stanje bas lose, vidim bice tu jako puno posla i ulaganja. Al nek bude sa srecom da ga slozis kompletno kako treba i vratis stari sjaj.

Nedaleko od mene covjek ima slican W109 nisam siguran koji motor je unutra,ali meni auto izgleda ocuvan ze te godine. Lak mu jeste apšisao ali opitcki nigde ga nije napala korozija, potpuno je kompletan, registrovan i covjek ga vozika ponekad. Ponekad kad prodjem tuda vidim kako ga pere i cisti iznutra. Vjerujem da ga nikad ne bi prodao iako sam mislio da ga priupitam. Ionako kao Alberto nemam preteranu podrsku staratelja,mada bi stari hteo jedan oldy u garazi,ali naravno u koliko toliko dobrom stanju,da nisu porebna veca ulaganja. Sto ipak treba naci.
Nedavno sam gledao jednu miniku za sitne pare ,ali bio je prilicno los i jako traljavo ofarban...

Sub stu 10, 2007 2:57 pm
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM Web stranica
Mercedes poznavaoc

Ime: Ivan
Prezime: Rupčić
Moj auto: Mercedes w115
e taj mi mercedes u srcu vibrira kako volim ovaj auto,,,
svaka cast sta ces se uputit u ovu avanturu :wink:

Sub stu 10, 2007 6:44 pm
Mercedes ovisnik

Ime: Tomislav
Moj auto: E92
Obavještavaj nas kako napreduju radovi ;)

Sub stu 10, 2007 11:32 pm
Profil Šalji privatnu poruku MSNM/WLM Web stranica
Mercedes ovisnik

Evo mene natrag ... danas je bio jedan naporan "oldtimer" dan :P ali vrijedio je. Malo posla oko 109-ke i jos malo "oldtimer" huntinga.
Inace, za one koji znaju cestu opet sam promasio skretanje za Nika. Bio sam siguran u odnosu na prosli put i opet fulao u neka polja :zid:.

Uglavnom, auto je sad vec u Zadru, u restauratorskoj radionici Gosp. Armana Bogdanica gdje ce poceti resturacija otprilike polovicom iduceg mjeseca (kao sta sam vec napisao). Limarija i motor ce biti restaurirani u Zadru, interijer jos ne znam (doduse, vecina ce biti kupljena na novo) a drvo u unutrasnjosti ili kod jednog gospodina u Rijeci ili u Italiji.

Inace, Nik ima malo skriveno blago sitnih (i manje sitnih) djelova za svakakve aute u svojoj garazi. Gosp. Bogdanic je nasao jedno 2 kutije djelova za razne modele Alfi, ma uglavnom ima svasta (staviti cu neke slike pa koga zanima nesto kupiti nek kontaktira Nik Janu) ...

Evo par slika sa danasnje ekspedicije odvozenja auta ...

Da vidite prvu registraciju :P ...

Slika

Evo ga spremnog ceka da ga pokupimo ...

Slika

Slika

Slika

Evo nesto slika interijera. Nazalost, drvo je u prilicno losem stanju (ne svugdje ali gotovo sve) a neki biser se sjetio letvice pricvrstiti vidama :zid: ...

Slika

Slika

Molim primjetiti putnika ispod zadnjeg sjedala suvozaca :mrgreen:

Slika

Evo originalnog motora na svom mjestu. Nik ce zadrzati dizel (inace 300D zajedno sa getribom i potpuno funkcionalan ako nekome treba) tako da smo unutra vratili V8 ali samo radi lakseg prijevoza (da ne treba dolaziti sa prikolicom)...

Slika

Evo nekoliko detalja limarije. Ova zakrpana rupa na krovu je jedno od mjesta gdje su tokom njegovog "sluzbenog zivota" stajale crvene sirene ...

Slika

Slika

Slika

Priprema za podizanje ....

Slika

Polako ide gore (u jednom trenutku, kako je krenulo sam stvario mislio evo sad ce natrag pa u potocic :mrgreen:)...

Slika

Napokon podignut i spreman za put ...

Slika

Slika

Ljubomorno promatra :mrgreen: :P ...

Slika

Kao i on (inace, iz '54 godine) ...

Slika

A i mala Nik Jana junior nam se pridruzila u jednom trenutku ;) ....

Slika

Razgledavanje i razvrstavanje kutija sa djelovima 109-ke. Nik ima jedno 30-ak razlicitih automobila u tima kutijama (sta Mercedesa, BMWa, VW-a, Alfi, Lancia ...) :mrgreen: ...

Slika

Slika

Slika

Zadnji pregled pred odlazak ...

Slika

I ode ....

Slika

Inace (iako ne spada u ovaj podforum), na putu smo otisli pregledati jos neke aute i usput uzeo i ovo :mrgreen: :mrgreen:. Radi se o autu Alfa Romeo Giulia 1300 Super Giulia. Prekrasna mi je u tom svojem "kockastom" elementu. Ona ce iduceg mjeseca otici u Zadar ali ce na red tek poslije Mercedesa (zaj***** ovisnost ti oldici :P :mrgreen:) ...

Slika

Ned stu 11, 2007 12:10 am
Mercedes ovisnik

BTW, u buduce ce slike biti manje. Primjecujem da je i ovako previse iako su smanjene ....

Ned stu 11, 2007 12:33 am
Mercedes fahrer

Ime: Robert
Moj auto: W 210 E200 - plin
Kod "Bolčevića" blizu Sesveta, nalazi se potpuno uređena i registrirana 109-ka koja se može vidjeti sa ceste, a nalazi se u ograđenom prostoru gdje se inače drže rabljeni Mercedesi za prodaju. Zvao sam ih da čujem što je sa njom budući se u ogradi nalazi već 3-4 mjeseci i rečeno mi je da je pila bila kod njih na popravku ili servisu i da gazda nikada nije došao po nju.
Isto tako mi je tip rekao da je vlasnik te 109-ke, vlasnik još nekoliko Mercedesa koje također servisira u "Bolčeviću" i nije im jasno zbog čega ne dolazi po auto.
Eto informacije za ljubitelje oldtajmera, posebice ovog prelijepog modela, da pokušaju preko "Bolčevića" doći do vlasnika, jer ja se, da priznam i nisam prevište trudio.

:bye: :beer:

Ned stu 11, 2007 11:47 am
Mercedes ovisnik

Zanimljivo... imas mozda sliku te 109-ke?

Ned stu 11, 2007 12:20 pm
Mercedes fahrer

Ime: Robert
Moj auto: W 210 E200 - plin
Zanimljivo... imas mozda sliku te 109-ke?

Nažalost ne, ali vjeruj mi izgleda izvrsno. Pokušat ću je slikati u ponedjeljak, ako mi u "Bolčeviću" dozvole, a ako je slikam sa ceste, neće se dobro vidjeti radi ograde.

Ned stu 11, 2007 12:34 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 190 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeće