Sada je Sub svi 30, 2020 3:08 pm

Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Formula 1 - Sezona 2017 
Autor Poruka
Mercedes ovisnik

Ime: Amir
Godište: 1977
Moj auto: W210 E55 AMG
Uvazene kolege,

Nakon sto smo rekli bye-bye sezoni 2016 (hvala Bogu :bye: ) koja je obilovala uzbudjenjima, Nova sezona 2017 zasluzuje svoju temu tako da…

Hamiltonu se nakon Rosbergovog penzionisanja pridruzio Bottas iz Williamsa, tako da ce taj dvojac braniti konstruktorske i vozacke titule koje je Mercedes osvajao zadnje tri sezone, mozemo slobodno reci, dominantno.

Ove godine imamo opet izmjene regulative, a promjene se najvise ticu aerodinamike/downforce-a/guma. Koga je zanimalo sigurno je vec upoznat, pun je internet informacija, ali da pobrojimo neke od najznacajnijih:

-Sire gume za 25% u odnosu na sezonu 2016. Naprijed 245->305, nazad 325->405mm. Poboljsani downforce i prijanjanje sa sirim gumama bi trebao donijeti 3-5 sekundi brze krugove.

-Citavo auto je 20 cm sire (180>200cm), pa tako I prednji spojler je 15cm siri (165>180cm). Zadnji spojler mjereno od vrha do dna je kraci za 15cm (95>80cm) ali je zato u sirinu porastao za takodjer 15 cm (75>90cm). Malo konfuzno zvuci, ima dosta slika da se nadje, da ne postavljam linkove. Zadnji difuzor je podignut za 5cm.

-Iz citave razvojne price su izbaceni “tokeni” koristeni za “engine upgrade” tokom trajanja sezone. Ako ja to dobro shvatam, motor kakvim se pocne sezona ce biti isti i na kraju sezone, valjda…

Tokom sljedece sedmice ce biti predstavljena sva auta:

Sauber C36 (Ferrari) February 20
Renault R.S.17 (Renault) February 21
Force India VJM10 (Mercedes) February 22
Mercedes F1 W08 (Mercedes) February 23
Ferrari TBC (Ferrari) February 24
McLaren MCL32 (Honda) February 24
Williams FW40 (Mercedes) February 25
Toro Rosso STR12 February 26
Red Bull RB13 (TAG Heuer) February 26
Haas VF-17 (Ferrari) February 26

Svako prekrajanje pravila i standarda donosi priliku da se nanesu udarci protivnicima, pa ostaje da vidimo ko je smiksao dobar koktel od svega ovoga, a ko je dobio vodu od kiselih krastavaca.

Testiranje pred pocetak sezone ce se desiti u dva termina na istom mjestu - Barselona:

27/02/-02/03/2017
07-10/03/2017

Tu bi vec trebalo da dobijemo prve naznake ko je kako uradio domaci zadatak.

Neki znaju a neki ne da je Paddy Lowe otisao u Williams, na mjesto tehnickog direktora je dosao britanac James Allison. Kaze F1 stranica da je osvajao titule sa Renaultom i Ferarijem, pa valjda zna sta radi.

Jucer stiglo u posti:

Slika

Slika

I evo jedna manekenska 8)

Slika

Bilo bi lijepo da se vise clanova aktivira, vjerujem da ce biti nepredvidiva sezona :beer:

Pet vel 17, 2017 3:54 pm
Profil Šalji privatnu poruku
Mercedes fahrer

Ime: Matej
Godište: 2010
Moj auto: :
W169 200 CDI Avantgarde
W639 Vito - putni
W204 220 CDI Avantgarde
Lijepo srocena nova pravila, nisam siguran bas da mi se sva svidaju, ali vidjeti cemo uskoro kako ce se sve to pokazati!

Milsim da ce Mercedes nasatviti ove godine dominaciju, bio sam nesto citao da Ferrari ne obecava previse, RB bi mogao biti najblizi Mercedesu.

Prvi testovi ce dosta toga reci :)

Bit ce zanimljivo pratit Botas - Ham duele!

Pon vel 20, 2017 4:07 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes ovisnik

Puno pozdrava kolega Benko, i da pohvalim ideju da se naslovu teme doda "Formula 1", meni ni na kraj pameti nije bilo :bye:

Duele cemo dobiti ako Bottas "procvjeta", cemu se i nadam, jer odluku da njega dovedu vidim kao "siguricu" u nezavidnoj situaciji gdje su u roku maltene nekoliko dana morali stvoriti vozaca da ga upare sa hamiltonom.

Samo neka ide posteno, ako si brzi (ko god), evo pehar, svaka cast, idemo na jagnjetinu :mrgreen:

RB ima tog klinca mahnitog, mogao bi on neke planove da pomuti... a ovi propeti konjici, pa jako je rano, mislim da su oprezni sa izjavama prije svega. Nisu se proslavili sa hibridima, hajde neka se poprave sa aerodinamikom, velika firma, istorijski gigant autosporta. Naravno, treba i taktiku malo da izbruse.

Ocekujem da ne bude izmjena u pouzdanosti jer su pogonske jedinice manje-vise iste proslosezonskim :mrgreen:

Pon vel 20, 2017 6:26 pm
Mercedes ovisnik

Eh, evo cetvrti je dan testiranja u Barceloni u toku, danas su imali simulaciju mokre staze za intermediate i kisne (zelene i plave) gume.

Koliko sam mogao vidjeti/procitati, puno se tu stvari testira, malo dana i vremena a treba prikupiti dovoljno podataka za dosta komponenti. Malo je vremena, evo, npr., Hamilton je pregazio oko 1100km za tri dana, danas nece voziti, i koliko je to "dovoljno" da se stvori neka slika o tome kako se auto ponasa/sta ne valja/sta mijenjati/sta je ok.

Prvi dan hamilton je bio najbrzi, drugi dan raikonen, a treci dan bottas, a danas.... nemam pojma :mrgreen: Eh, sad, na kojim su rezimima rada softwarea bili podeseni - ko ce znati. Svakako, drago mi je da vidim da mercedes nema problema sa pouzdanoscu. Iz pregledanog, mislim da je vettel nagurao najveci broj krugova - barem za ova prva tri dana testiranja - mislim da je dnevno u prosjeku radio neki ekvivalent dvije utrke u kilometrima.

Puno se radilo i zujalo, ali malo toga se moze kvantificirati ili pretociti u neki oblik da informacija ima smisla.

Bice jos tri dana testiranja poslije vikenda koji je pred nama. Ja zelim da se doooooooobro proanalizira nauceno i prikupljeno tokom ova cetiri dana. Ako nesto moze da se pegla, neka peglaju, i onda svi u Melburn, pa neka i proljece pocne konacno :beer:

Edit:

Evo kaze 558 krugova napravio Mercedes tokom testiranja. Takodje vele da Ferari izgleda jace nego prosle godine, a RB tradicionalno da ne otkriva puno ali im je tempo u nekim trenutcima bio sekundu I po slabiji od ham/bot ekipe.

Najbrzi krug prve rude treninga je vec dvije sekunde brzi od pol pozicije prosle godine.

Takodje, gospoda u bijelim mantilima sa 8 raznih olovaka u dzepu na prsima su nam podarili gume koje mogu citavu ovu fiziku da iznesu. Ne samo iznesu, nego I duze traju. Struka predvidja da ce biti vise utrka sa jednim zauatavljanjem po friske opanke.

Sto se tice F1 osoblja koje okrece volan, pritisce I okrece tih cca 42 dugmica na volanu I tetovira se u slobodno vrijeme, kazu da je ovo sto sada sto imamo fizicki jako jako jako zahtjevan auto. Sire gume, bolje po krivinama, bolje ubrzava I koci, eto ti skoka u G-silama u svim pravcima.....a vozis bez ABS-a... pa ti su ljudi masine.

Za sada, sudeci prema izjavama mercedesovih vozaca, dobra se hemija formira. Malo tu Hamilton prednjaci sa epitetima o svom novom kolegi, ali on je vazda bio laprdalo, a vidjecemo, ja se licno nadam da ce bottas biti na nekom novom nivou ove godine.

Go Stuttgart&Affalterbach

Čet ožu 02, 2017 5:52 pm
Mercedes fahrer

W169 200 CDI Avantgarde
W639 Vito - putni
W204 220 CDI Avantgarde
Evo i dvije slike kako ta testiranja izgledaju 8) 8) 8)

http://i.imgur.com/vL0YSI6.jpg

http://i.imgur.com/2bVSOWH.jpg

http://i.imgur.com/K4SvWXh.jpg

Uto ožu 07, 2017 8:38 pm
Mercedes ovisnik

Pozdrav kolega Benko!

Evo zavrsen je i drugi termin testiranja. Ferari pokazuje misice, mladi verstappen dobar, a vjerujem da ekipa ciju zvijezdu gledamo na haube ima te famozne "2 sekunde" u rukavu. Ja nemam utisak da se pretjerano trude da impresioniraju na ove dvije sesije. Ovo 2 sekunde sam stavio u navodnike jer to je nesto sto su pominjali I vettel I cini mi se verstappen u svojim intervjuima. Kimi je jedini koji je uspio da se spusti ispod 1:19s po krugu u barceloni, a svi znamo da je kimi dao sve od sebe jos u ona doba kad je vozio za onu Renault ekipu prije prelaska u ferari, tako da vjerujem da ce kvalifikacije za dvije sedmice pokazati ko vlada kojim performansama I poprilicno sam uvjeren da tu ima vise nego sto je pokazano.

Btw, sjajne su ove fotke koje je kolega Benko postavio, to samo pokazuje kolicinu paznju na aerodinamiku koja je pretrpjela najveci izmjene u pravilima. Valja izvuci tih par sekundi od nekud.

Negdje sam procitao da se nikad u istoriji nije desilo da je ista ekipa uzela sampionat kada je doslo do znacajne izmjene u pravilima. Sjetimo se kako je RB postao prosjecna ekipa uvodjenjem hibrida, e pa ja se nadam I vjerujem da ekipa ima kadar I znanje da ispise nove stranice istorije I uzme titulu na prelasku izmedju sezona!

Zivi bili!

Pet ožu 10, 2017 8:08 pm
Mercedes ovisnik

Evo sjajan video sta se sve izmijenilo sa tehnicke strane auta koji puno bolje docarava ono o cemu sam ja brbljao na pocetku teme:

https://www.formula1.com/en/video/2017/ ... in_3D.html

Nadam se da je ok da se postavljaju linkovi sa oficijelne stranice F1.

U citavoj prici sam zaboravio reci da Bernie Ecclestone vise nije u ovom cirkusu poslije preko 40 godina aktive uloge. Liberty media je postavila na njegovo mjesto (ili na slicnu funkciju) Ross Brawn-a o kome znamo dosta.

Prvi slobodni trening je sutra u 2 sata ujutro! Svi su oprezni i hvale druge - ovdje prvenstveno mislim na FER i MER razmjenu "njeznosti" po medijima i hvalospjeve jedni o drugima. Ne treba zaboraviti da RB nije pokazao u Barceloni verziju aero paketa sa kojom ce se pojaviti u Melburnu (Max izjavio u intervjuu da ce auto izgledati drugacije) tako da se u biti nista ne zna......

Za sve koji misle gledati trku, ne zaboravite da se sat pomjera unaprijed na dan/jutro utrke 26/03 sa 02:00h na 03:00h.

Čet ožu 23, 2017 11:45 am
Mercedes ovisnik

Iza nas je sjajna prva trka sezone 2017!

Vettel je zasluzeno podigao onaj sjajni tanjir za prvo mjesto!

a za njime:
2 - HAM
3 - BOT
4 - RAI
5 - VER

Sve do zadnje trecine utrke, ja sam nekako razlog za cinjenicu da je VET odprdio da ga niko ne moze ni vidjeti vidio u preopreznoj taktici mercedesa i neuobicajeno ranoj izmjeni guma, ali danas, jednostavno su mogli samo da mu gledaju u auspuh. Mladi Max je jos jednom pokazao kakav je tvrd orah i dijelom je kumovao Vettelovom isplivavanju na vodecu poziciju jer ga HAM jednostavno nije mogao preteci, iako mu se relativno lako priblizio.

Ricciardo je....pa ne bih rekao "tragicar" ovog otvarajuceg vikenda, ali dva je dana imao pehove i moglo je danas biti drugacije da je i on ucestvovao u top 6, ali eto....

Moram primjetiti da se BOT priblizio HAM u jednom trenutku na samo 2 sec, dok je istovremeno VET povecavao razliku izmedju njega i HAM. O cemu se tu radi, pojma nemam. Nisam jos gledao nikakve intervjue, mozda tu ima nesto sto se nije moglo vidjeti preko TV-a.

Drago mi je da je konacno pocelo, auta strasno djeluju, i bas je lijepo vidjeti atmosferu u onoj prostoriji gdje se osvjezavaju prvo-troplasirani, piju vodu, idu na vaganje i sta sve ne poslije utrke. Svi nasmijani, dobro se provode, razgovaraju medjusobno, komentarisu, ma odlicno.

Nema sta, Vetelu se moze samo cestitati za danasnji sou, uboli su taktiku sa gumama, auta su dobro slusala. BOT dobar, MAX dobar, a oba vozaca iz Torro rosso i force India pokupili bodove, svaka cast dobri rezultati.

Nastavak za dvije sedmice 8) :beer:

Ned ožu 26, 2017 7:03 pm
Mercedes fahrer

W169 200 CDI Avantgarde
W639 Vito - putni
W204 220 CDI Avantgarde
Dobra utrka, ali malo me brinu ova pretjecanja!

Ferrari je brz, čak iznenađujuće brz, no mislim da se boljom taktikom iz Mercedesa ovaj propust ne bi dogodio. Naučeni su na stari režim, gdje misle da mogu uvijek ići na sigurno jer će znatno većom brzinom lako graditi/vratiti prednost. E pa ove sezone ipak ima ozbiljne konkurencije:D

No ovo za pretjecanja i dalje stoji, čini mi se da je dosta teže preticati nego prije, no korozije iduće dvije utrke bude se više pokazalo !

Bolidi izgledaju odlično, zvuk je isto bolji nego prethodnih sezona, nije ko' stari V8 ali može proći:)

Pon ožu 27, 2017 7:50 am
Mercedes ovisnik

Citao sam intervju sa Wolfom maloprije, al je nahvalio Ferari.....mutan mi je skroz :rotfl: :beer:

Pon ožu 27, 2017 4:56 pm
Mercedes štovatelj

Ime: Boris
Moj auto: S500 (W220)
C200 (W203)
Nekako oduvijek navijam za Ferrari. Okej, znam...vozim mečku... Ali za njih navijam od davno prije.

Pon tra 03, 2017 12:12 pm
Mercedes fahrer

W169 200 CDI Avantgarde
W639 Vito - putni
W204 220 CDI Avantgarde
borro napisao:
Nekako oduvijek navijam za Ferrari. Okej, znam...vozim mečku... Ali za njih navijam od davno prije.

Onda ces gustat ove sezone! :)

Za mene je meca i na cesti i na pisti :D

Uto tra 04, 2017 8:57 pm
Mercedes štovatelj

Ime: Boris
Moj auto: S500 (W220)
C200 (W203)
Al me više ne boli ni približno kao prije kad Mercedes pobijedi... :smile:

Sri tra 05, 2017 9:21 am
Mercedes ovisnik

Pozdrav borro, i dobrodosao!

Izgleda da ce se ti tvoji propeti konjici dobro propeti ove sezone, ako toto i ekipa ne iskopaju nekog aduta.

Kina je pred nama. Sutra ide prvi slobodni trening. Kaze vremenska prognoza da bi u prvoj polovini dana moglo biti kise ali da bi se trebalo osusiti do samog pocetka pa onda mogucnost opet padavina sredinom utrke. Majko draga, u toj gunguli i panici, i McLaren bi mogao pobijediti. Ocekuje se da samo subota bude citav dan suho. Btw, pocetak je u 8 ujutro!

Ima na ovoj stazi jedan od najduzih pravaca od 1.2 km, mislim da cemo u nedjelju saznati ko ima kakav straight line speed. Istorija bas i nije na strani crvenih, zadnja pobjeda u Kini 2013. Mada, strasan su auto spakovali, vjerujem da ce biti jako jako nezgodni. Ham je ovdje pobijedio 4 puta a sedam puta bio na podijumu.

O gumama se jako puno prica. Izgleda da sa novom aerodinamikom, gume na autu koje vozi kroz turbulentni zrak auta ispred se sporije trose nego na autu koje "bjezi". Vozaci kazu da sa proslogodisnjom aerodinamikom, ako bi proveo cetvrtinu utrke na necijem mjenjacu i vozio kroz turbulencije, gume bi bile potpuno unistene. Znaci, totalno suprotan efekat. Ne znam sta da mislim, nadam se da sam dobro i shvatio, a i objasnio :rotfl: .

Sve u svemu, ja licno ne bih volio da rokne kisa jer bih zaista zelio da vidim ko cime raspolaze.

:beer:

Čet tra 06, 2017 11:37 am
Mercedes ovisnik

Evo da se "prijavim".

Trku sam gledao od osmog kruga nadalje jer sam se malo uspavao. Tu vidim na poretku da je verstaappen skocio 14 mjesta a bottas pao 10 cini mi se da bih kasnije pregledom vidio sta se ustvari izdesavalo i da sam najzanimljivije propustio iz prve ruke.

Nije to bitno sta sam ja propustio, bitno je da je pala pobjeda. :beer:

Ne znamo kako bi se stvari odvijale da vettel nije otisao po nove gume onda kad je otisao, a da nije bilo safety car-a, odmah poslije toga. Ali ni kada se rascistila situacija, vettel nije bio u poziciji da ozbiljnije ugrozi hamiltona. Da je veca razlika u performansama izmedju ferarija i mercedesa isplivalo bi vjerujem na ovoj stazi. Mislim da su pogonski i aerodimacno obje ekipe uradile spanking-excellent posao i da ce biti jako izjednacena sezona. Mogao je tu bottas jos dodatno da zabiberi atmosferu ali mu je poslo za rukom da uradi nesto sto ja nisam vidio tokom vise od cetvrt stoljeca gledanja F1 i to ne zelim da komentarisem.

Meni je licno zanimljivo do koje mjere imamo drugacija auta na stazi ove godine u odnosu na 2016 i koliko se izmijenila dinamika i elementi koji cine jednu utrku.

Bahrein vec za par dana, trka pocinje u 5 popodne, laganica.

Uto tra 11, 2017 4:59 pm
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće