Sada je Ned tra 22, 2018 8:47 am

Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Formula 1 - Sezona 2018 
Autor Poruka
Mercedes ovisnik

Ime: Amir
Godište: 1977
Moj auto: W212 E200 CGI meckaaaaaa
Pozdrav svima,

proslosezonska tema o F1 je nekako zamrla, nadam se da cemo ovu ispratiti kako treba.

Mercedes je proslu sezonu uzeo konstruktorsku a i vozacku titulu, Hamilton je titulu osigurao tri trke prije kraja, u Brazilu ako se ne varam. Takodje, prvi se put u istoriji desilo da jedna F1 ekipa uzima titulu "na prelazu" izmedju dva seta pravila. Ogromne aerodinamicke promjene i sire gume i sav taj paket koji je F1 pretrpila/o za sezonu 2017 nije stutgartsku bandu sprijecilo da zgrnu skoro sve nagrade.

Ispostavilo se da ferari nema odgovor na mercedesovu pouzdanost i to je presudilo da zavrse onako kako su zavrsili. Furiozno su krenuli i bili su kompetitivni na tijesnim stazama, dok su na otvorenim stazama padali u drugi plan.
Nadam se da ce Maxu auto raditi kako treba citavu a ne zamo pola sezone, to bi zabiberilo borbu za vrh definitivno.

No dobro. temu pokrecem danas jer danas obje bande, Mercedes i Ferari, predstavljaju svoje oruzje za ovu sezonu. Gledam maloprije, Renault bolid izgleda da ti stane dah, kako ce ici, to cemo vidjeti. Uz Renault, Haas, RB, Alfa (sjajno izgleda) i Williams su vec otkrili svoja auta.

Predsezonska testiranja u Barseloni naravno:

26/02-01/03
06-09/03

Čet vel 22, 2018 12:16 pm
Profil Šalji privatnu poruku
Mercedes ovisnik

Prvi dan testiranja je prosao:

Slika

Popodne je roknula kisa pa nije bilo poboljsanja u postignutim vremenima

Uto vel 27, 2018 11:50 am
Administrator

Ime: Dragan
Godište: 1987
Moj auto: w202
Uf, ja sam prestao pratiti, od ovih 10 poznajem dvojicu :?

Uto vel 27, 2018 9:55 pm
Profil Šalji privatnu poruku E-mail
Mercedes ovisnik

Cao kolega,

ovo je pola vozaca, nisu svi. Nije se toliko promijenilo :mrgreen:

Uglavnom, juce prije podne Bottas bio najbrzi, Vettel popodne. Danas imaju odlozen start zbog....drum roll... snijega! Snijeg u Barseloni :bonks:. Svi se muce zbog proste cinjenice da gume imaju temperaturni raspon unutar kojeg rade, a staza je hladna, 4-5-6 stepeni.

Sri vel 28, 2018 12:02 pm
Administrator

cevap_sa napisao:
Cao kolega,

ovo je pola vozaca, nisu svi. Nije se toliko promijenilo :mrgreen:

Uglavnom, juce prije podne Bottas bio najbrzi, Vettel popodne. Danas imaju odlozen start zbog....drum roll... snijega! Snijeg u Barseloni :bonks:. Svi se muce zbog proste cinjenice da gume imaju temperaturni raspon unutar kojeg rade, a staza je hladna, 4-5-6 stepeni.

Ja uopće ne znam gdje bi pratio, sport gledam preko dazn.com, nema formule 1.
Ima pikado, biljar :mrgreen:

Čet ožu 01, 2018 8:09 pm
Mercedes ovisnik

I ja sam ganjao live stream-ove a onda je jedan sportski kanal prošle sezone otkupio prava za prenošenje, ja miran, daju i treninge i kvalifikacije.

Evo kažu da je Hamilton imao najbrže vrijeme ovog prvog dijela testiranja, obzirom na sranje sa vremenom - opet ništa ne znamo hehe

Pet ožu 02, 2018 6:43 pm
Administrator

Pa gdje gledas sad, koji program?

Pet ožu 02, 2018 7:22 pm
Mercedes ovisnik

Ja zivim u Holandiji, tako da neces imati neke koristi od te informacije. Ako nemas na tv onda live stream, ne znam...

Uglavnom, jucer nastavljeno testiranje - drugi dio. Vrijeme otoplilo, tu je negdje 15-17 stepeni, testira se u normalnim uslovima. jucer je Vettel imao najbolje vrijeme.

Sri ožu 07, 2018 5:25 pm
Mercedes ovisnik

Evo rezultata zadnjeg dana testiranja, nista ne znamo hahaha

Slika

Pon ožu 12, 2018 11:52 am
Mercedes ovisnik

Jutros su gospoda odvezli prvi i drugi slobodan trening. Hamilton je imao najbolja vremena, na prvom treningu mu je najblizi bio Bottas sa +0.5s, a na drugom treningu Verstappen sa +0.127.

Ricciardo popusio kaznu -3 startna mjesta jer je prebrzo vozio za vrijeme crvene zastave.

Mislim da ce sutrasnje kvalifikacije da daju neku okvirnu sliku ko cime raspolaze. Mercedes ima taj famozni quali-mode, prosle godine su ga raskosno koristili pa to nije uvijek bila prava najava kako ce se trka odvijati.

Dodali su jos jednu DRS zonu za ovu trku u Melburnu. Namjena ovog dodatka nije da se tu izvede preticanje, nego da se smanji razmak izmedju dva auta da bi se moglo bolje napasti na standardnoj DRS zoni koja slijedi par krivina nakon ove novouvedene....kao eto da vam malo pomognemo jer prosle godine ako se ne varam nije bilo nijedno preticanje na otvarajucoj trci. Nekad mi to sve ide na klinac....

Kvalifikacije Subota u 7
Trka nedjelja u 7:10

-- Sub ožu 24, 2018 12:10 --

Prvi pole u sezoni pripao Hamiltonu, dva ferarija , pa verstapen. Odvezao je Luis krug bez greške i vrijeme kojim je uzeo pole je 0.88s brže od prethodnog. Quali-mode, tenk ju Veri Mac. Vettel i Max su napravili istu sitnu grešku u na istom mjestu, možda su tu izgubili 0.2-0.3s, ne bi svakako uzeli pole jer je Hamilton bio prebrz.

Bottas se razbio pa će trku početi iz "ulice" koja prolazi pored boksova i izlazi na stazu.

Navijte satove i ne zaboravite na ovo pomjeranje vremena i naravno naprijed Mercedes :beer:

Pet ožu 23, 2018 1:25 pm
Mercedes ovisnik

Eto imali smo pocetak sezone, jucer rano ujutro vozena je VN Australije.

Vettel je pobijedio. Ekipa iz Ferarija je uz dosta srece uspjela da iskoristi Bottasov start sa 15-og mjesta, pa su agresivnom ranom izmjenom natjerali Mercedes - da bi izbjegli undercut - da posalje Hamiltona u box, kako bi uz pomoc virtual safety car uspjeli da sa "kasnom" izmjenom guma stave Vettela na celo.

To je to, trka u jednoj recenici.

Haas je imao situaciju koju na nisam nikada vidio kroz evo vise od cetvrt stoljeca aktivnog gledanja F1. Pit stop mehanicari su uspjeli pogresno namontirati jedan od tockova - na oba auta, saljuci ih tako u penziju a bili su na 4. i 5. mjestu u trenutku odlaska u box.

Verstappen podbacio, Ricciardo je napadao kimija za trece mjesto, ali nista od toga nije bilo, Alonso peti, kao malo osvjezenje.

Ipak, 18 bodova je "u dzepu", idemo dalje.

Malo me je razocarala Hamiltonova izjava oko cuvanja motora i to, ali eto...

Sljedeca trka Bahrein, 8 April.

Pon ožu 26, 2018 2:53 pm
Mercedes ovisnik

Za dva sata gase se svjetla i počinje VN Bahreina. Vettel i Kimi u prvom startnom redu. Oba vozača Mercedesa su na kazni zbog prerane izmjene mjenjača, a nisu se proslavili brzinom u Q3, startaju Bottas osmi a Hamilton deveti. Od top 10 jedino Hamilton starta na žutim gumama i to je strategija koji je izabrao - da prvi stint ostane van boxa što duže. Ako misli na podijim da se popne, mora proći Ricciarda koji je jako težak za preteći. Max starta 15-i, biće zanimljivo pratiti kako će se on probijati prema vrhu. Inače, Sakhir staza je ok za preticanje, očekujem da bude svega i svačega.

Ned tra 08, 2018 3:14 pm
Mercedes ovisnik

E pa ako se o nekoj trci ima sta reci, onda je ova jedna of tih.

Ja sam uzivao, ako je jos neko gledao neka se javi.

Verstapen je imao munjevit start sa 15-og mjesta da bi samo krug i pol kasnije stigao hamiltona koji je imao laksi/oprezniji start da i tada bio na desetom mjestu. Napao je verstapen taman na izlazu iz boxova sa unutrasnje strane, otisao siroko da bi umalo izgurao Hamiltoina sa staze, zakacio zadnjom lijevom gumom prednji desni cosak hamiltonovog stabilizatora i tom prilikom probusio gumu i prosao ispred. Hamiltom je odmah vratio poziciju, a verstappen je morao citav krug da vozi na tri tocka. Nakon sto je stavio nove gume, auto je bilo pretesko osteceno da bi nastavio. Ako se nekome da neka pogleda snimak, Verstappen naravno krivi Hamiltona da mu je probio gumu, a snimak sve kaze.

Ricciardu se auto jednostavno ugasilo, te ga je parkirao sa strane. U ovoj trci je Red Bull Preuzeo ulogu koju je Haas imao u Australiji - nula bodova iz dobre dvije pozicije.

Kimi je u 35-om krugu otisao u box i tom prilikom je doslo do incidenta tokom kojeg je zadnjom lijevom gumom gadno nagazio jednog iz ekipe koja je pokusavala skinuti gumu koja se bila zaglavila. Kimiju se upalilo zeleno svjetlo, on po gasu, a tamo iza kosti pucaju. Losa scena. Epilog - covjek u bolnici, unsafe release kazna 50.000E i nula bodova za Kimija.

U jednom trenutku, ne znam koji krug, desilo se nesto sto ja dugo nisam vidio. Na jednom od pravaca Hamilton je uradio preticanje za skok na sesto sa devetog mjesta. Tu je otresao Alonsa, Hulkenberga i Ocona. Oni su se nesto izmedju sebe ganjali, onda je niotkuda izletio ovaj manijak i ostavio ih iza sebe. Naklon majstore.

Vettel je ugrabio pobjedu, Bottas je nesto kao pokusavao zadnja 2-3 kruga jer su vettelu gume riknule, ali slabo je to bilo, Hamilton treci.

Ne znamo kakav bi ishod bio da Verstapen nije probio gumu, Kimi osakatio kolegu i da Ricciardu nije crko Renault, ali sigurno mercedes ne bi ovoliko bodova zgrnuo.

Tone uzbudjenja, poslije Australije ovo je pravo osvjezenje, puno akcije, sjajno.

Idemo odmah sljedeci vikend Kina, 8:10 po nasem vremenu.

Zivjeli

-- Uto tra 10, 2018 10:51 --

To je taj potez :snf: :snf:

Slika

-- Uto tra 10, 2018 10:54 --

HAM-OCO-HUL-ALO

Uto tra 10, 2018 9:37 am
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Odgovori   [ 13 post(ov)a ]